| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Stopy procentowe pozostały bez zmian

Stopy procentowe pozostały bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zmieniła stóp procentowych. Trzeci kolejny miesiąc oficjalny koszt pieniądza pozostał na poziomie 3,5 proc. Wyczekująca postawa RPP sprzyja stabilizacji stawek WIBOR.

Jako pierwsza Na Starym Kontynencie na zaostrzenie polityki monetarnej zdecydowała się Norwegia.

W wyniku tego raty zaciągniętych kredytów w złotych pozostają na stabilnym poziomie. Zmiany natomiast następują w odniesieniu kredytów w złotych wynosi obecnie 6,96 proc. (kredyt na kwotę 300 tys. zł, 25% wkładu własnego).

Przeciętna marża tego rodzaju kredytów sięga 2,80 proc. Przed miesiącem oprocentowanie wynosiło 7,28 proc., a marża 2,85 proc.. Spadek jest więc nieznaczny, ale potwierdza, że banki zaczęły obniżać marże.

Drobne ocieplenie na rynku kredytów hipotecznych potwierdzają również informacje płynące z banków. Pierwszym bankiem, który po okresie zastoju, zaczął intensywnie promować swoją ofertę kredytów hipotecznych jest Bank Millennium. Jego śladem zaczynają podążać kolejni.

Rada nie zmienia kosztów pieniądza z kilku powodów. Wciąż nie rozwiązanym problemem pozostaje inflacja. Bazowy wskaźnik CPI podniósł się w III kwartale do średniego poziomu 2,9 proc. wobec 2,7 proc. w II kwartale.

Wrzesień nie przyniósł osłabienia tempa wzrostu cen. W ubiegłym miesiącu poniżej górnego pułapu celu inflacyjnego RPP zszedł ogólny wskaźnik CPI. Niemniej jednak realne stopy procentowe, czyli uwzględniające dynamikę zmiany cen w gospodarce, w naszym kraju są w porównaniu z przeszłością cały czas na bardzo niskim poziomie (0,1 proc.).

To z jednej strony, czynnik wspierający gospodarkę, bo rzeczywisty koszt pieniądza jest bardzo niski. Z drugiej strony, brak wyczekiwanego spadku inflacji stawia RPP w coraz trudniejszym położeniu.

Jej członkowie muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, jak długo można zwlekać z podwyżkami stóp procentowych w kontekście oczekiwanego ożywienia gospodarczego, tak by nie dopuścić do podniesienia się oczekiwań inflacyjnych. Problem w tym, że te ważne decyzje przypadają na czas zmiany składu Rady, więc odchodzące z niej osoby mogą je pozostawić tym, które przyjdą.

Jarosław Sadowski, Krzysztof Stępień - Expander

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK