| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Kłopoty z prywatyzacją

Kłopoty z prywatyzacją

Dyskusja na temat tegorocznych i przyszłorocznych dochodów z prywatyzacji trwa. W opinii ekspertów Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) powstają obawy, co do realności przyszłorocznego planu zakładającego przychody z tytułu prywatyzacji w wysokości co najmniej 28,5 mld zł.

Piotr Rogowiecki, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich zaznacza, że istnieje zagrożenie przekroczenia drugiego progu ostrożnościowego, przewidzianego w ustawie o finansach publicznych.

Można więc założyć, że rząd, gdy znajdzie się pod ścianą zamiast kosztownych politycznie reform, doprowadzi do nowelizacji ustawy o finansach publicznych w celu zlikwidowania problemu konsekwencji prawnych wysokiego długu publicznego.

Piotr Rogowiecki tłumaczy, że problemy z prywatyzacją to nie tylko brak profesjonalizmu resortu skarbu państwa. Może się także okazać, że atrakcyjność spółek publicznych nie jest tak wysoka jak wylicza rząd.

W opinii Konfederacji Pracodawców Polskich nieograniczone wpływy związków zawodowych, które są przyzwyczajone do tego, że to one rządzą przedsiębiorstwem, w znaczny sposób wpływa na atrakcyjność spółek publicznych. Zagraniczny przedsiębiorca nie zainwestuje dużych pieniędzy w biznes, którym nie będzie mógł swobodnie zarządzać.

Piotr Rogowiecki podkreśla, że uporządkowanie tej kwestii jest także potrzebne z punktu widzenia prywatyzacji.

Według ekspertów KPP, stan przedsiębiorstw publicznych byłby lepszy, gdyby nie ustawa
kominowa, uniemożliwiająca pozyskiwanie najlepszych menadżerów. Ustawa, która miała przynosić oszczędności, w rzeczywistości generuje straty.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK