| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Kłopoty z prywatyzacją

Kłopoty z prywatyzacją

Dyskusja na temat tegorocznych i przyszłorocznych dochodów z prywatyzacji trwa. W opinii ekspertów Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) powstają obawy, co do realności przyszłorocznego planu zakładającego przychody z tytułu prywatyzacji w wysokości co najmniej 28,5 mld zł.

Piotr Rogowiecki, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich zaznacza, że istnieje zagrożenie przekroczenia drugiego progu ostrożnościowego, przewidzianego w ustawie o finansach publicznych.

Można więc założyć, że rząd, gdy znajdzie się pod ścianą zamiast kosztownych politycznie reform, doprowadzi do nowelizacji ustawy o finansach publicznych w celu zlikwidowania problemu konsekwencji prawnych wysokiego długu publicznego.

Piotr Rogowiecki tłumaczy, że problemy z prywatyzacją to nie tylko brak profesjonalizmu resortu skarbu państwa. Może się także okazać, że atrakcyjność spółek publicznych nie jest tak wysoka jak wylicza rząd.

W opinii Konfederacji Pracodawców Polskich nieograniczone wpływy związków zawodowych, które są przyzwyczajone do tego, że to one rządzą przedsiębiorstwem, w znaczny sposób wpływa na atrakcyjność spółek publicznych. Zagraniczny przedsiębiorca nie zainwestuje dużych pieniędzy w biznes, którym nie będzie mógł swobodnie zarządzać.

Piotr Rogowiecki podkreśla, że uporządkowanie tej kwestii jest także potrzebne z punktu widzenia prywatyzacji.

Według ekspertów KPP, stan przedsiębiorstw publicznych byłby lepszy, gdyby nie ustawa
kominowa, uniemożliwiająca pozyskiwanie najlepszych menadżerów. Ustawa, która miała przynosić oszczędności, w rzeczywistości generuje straty.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »