| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rząd wesprze prywatyzację pracowniczą

Rząd wesprze prywatyzację pracowniczą

Rada Ministrów przyjęła program dotyczący wspierania aktywności pracowników, zwiększenia zainteresowania samorządu terytorialnego udziałem w prywatyzacji, a także upowszechnienia własności obywatelskiej.

Program „Wspieranie prywatyzacji poprzez udzielanie poręczeń spółkom z udziałem pracowników i jednostek samorządu terytorialnego” przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki został przyjęty 20 października br.

Beneficjentami tego programu będą głównie wszystkim spółki aktywności obywatelskiej (SAO) - założone przez pracowników, z udziałem m.in. jednostek samorządu terytorialnego.

Resort podaje, że jego wdrożenie ułatwi spółkom pracowniczym dostęp do poręczeń kredytowych, które będą przyznawane na zasadach rynkowych przez Bank Gospodarstwa Krajowego do czasu zakończenia procesów prywatyzacyjnych w Polsce. Kredyty natomiast będą udzielane przez banki komercyjne.

Ministerstwo Gospodarki podkreśla, że gwarancjami i poręczeniami zostaną objęte zobowiązania finansujące leasing pracowniczy, nabycie od syndyka przedsiębiorstwa upadłego lub jego części wystawionej na sprzedaż w ramach postępowania upadłościowego, a także wzmocnienie kapitałowe spółek aktywności obywatelskiej.

Z kolei poręczenia w ramach programu mogą być przyznawane przez Bank Gospodarstwa Krajowego do kwoty stanowiącej równowartość 30 mln euro do wysokości 80 proc. pozostającego do spłaty zobowiązania objętego poręczeniem.

Ponadto obok ułatwień w dostępie spółek z udziałem pracowników do poręczeń wdrożenie programu MG wpłynie również na warunki prowadzenia projektów prywatyzacyjnych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK