| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > MG: spadek produkcji przemysłowej

MG: spadek produkcji przemysłowej

W pierwszych trzech kwartałach tego roku produkcja przemysłowa w Polsce spadła o 6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego – podaje Ministerstwo Gospodarki.

Resort odnosząc się do danych GUS zaznacza, że we wrześniu br. sprzedaż wzrosła o 15 proc. w porównaniu z sierpniem br. Natomiast rok do roku produkcja sprzedana przemysłu spadła o 1,3 proc. po zrewidowaniu danych dotyczących produkcji w sierpniu (wzrost o 0,1 proc.).

We wrześniu odnotowano spadek m.in. w górnictwie i wydobywaniu – o ponad 10 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 0,7 proc., oraz w działach przetwórstwa przemysłowego – o 1 proc. Wzrosła natomiast produkcja w dostawie wody, gospodarowaniu ściekami i odpadami – o 6 proc.

Ministerstwo Gospodarki podkreśla, że w porównaniu z wrześniem 2008 roku spadek produkcji przemysłowej odnotowano w 17 spośród 34 działów przemysłu.

Najwyższy dotyczył produkcji metali – o prawie 13 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o ponad 10 proc., a także w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – również o ponad 10 proc.

Produkcja rosła z kolei w dziale komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o prawie 16 proc., napojów – również o prawie 16 proc., oraz papieru i wyrobów z papieru – o ponad 11 proc.

W opinii analityków MG, zrewidowane dane dotyczące sierpnia oraz wolniejszy od oczekiwań spadek produkcji sprzedanej we wrześniu, pozwalają szacować jej spadek w III kwartale br. na około 2 proc.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK