| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > MG: spadek produkcji przemysłowej

MG: spadek produkcji przemysłowej

W pierwszych trzech kwartałach tego roku produkcja przemysłowa w Polsce spadła o 6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego – podaje Ministerstwo Gospodarki.

Resort odnosząc się do danych GUS zaznacza, że we wrześniu br. sprzedaż wzrosła o 15 proc. w porównaniu z sierpniem br. Natomiast rok do roku produkcja sprzedana przemysłu spadła o 1,3 proc. po zrewidowaniu danych dotyczących produkcji w sierpniu (wzrost o 0,1 proc.).

We wrześniu odnotowano spadek m.in. w górnictwie i wydobywaniu – o ponad 10 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 0,7 proc., oraz w działach przetwórstwa przemysłowego – o 1 proc. Wzrosła natomiast produkcja w dostawie wody, gospodarowaniu ściekami i odpadami – o 6 proc.

Ministerstwo Gospodarki podkreśla, że w porównaniu z wrześniem 2008 roku spadek produkcji przemysłowej odnotowano w 17 spośród 34 działów przemysłu.

Najwyższy dotyczył produkcji metali – o prawie 13 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o ponad 10 proc., a także w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – również o ponad 10 proc.

Produkcja rosła z kolei w dziale komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o prawie 16 proc., napojów – również o prawie 16 proc., oraz papieru i wyrobów z papieru – o ponad 11 proc.

W opinii analityków MG, zrewidowane dane dotyczące sierpnia oraz wolniejszy od oczekiwań spadek produkcji sprzedanej we wrześniu, pozwalają szacować jej spadek w III kwartale br. na około 2 proc.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK