| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > UOKiK przyjrzał się działaniom centrów edukacyjnych

UOKiK przyjrzał się działaniom centrów edukacyjnych

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował umowy szkoły językowej TFLS, która ograniczała prawa do rozwiązania umowy i egzekwowała wyższe niż dopuszczalne odsetki w zapłacie za kurs angielskiego. Kontrola dotknęła także inne placówki edukacyjne, oferujące różne zajęcia w Olsztynie, Poznaniu i Lublinie.

Do rejestru klauzul niedozwolonych dotyczących edukacji zostało wpisane podwyższanie ceny kursu, gdy zmniejszy się liczba uczestników czy wzrośnie inflacja, prawo do zmiany miejsca odbywania się zajęć i zatrzymanie całej kwoty w przypadku rezygnacji uczestnika. UOKiK podaje, że w sumie takich klauzul jest 194.

Obecnie urząd prowadzi pięć postępowań odnośnie przedsiębiorców oferujących różne zajęcia. Dotyczą one m.in. Centrum Kształcenia Optimum z Olsztyna, Społecznego Towarzystwa Oświatowego Samodzielne Koło Terenowe z Poznania czy Ośrodka Szkolenia, Dokształcania i Doskonalenia Kadr Kursor z Lublina.

W przypadku kontroli szkoły językowej TFLS z Warszawy we wszczętym na podstawie skarg kursantów UOKiK zakwestionował postanowienia ograniczające prawa konsumenta do rozwiązania umowy.

Według danych urzędu rezygnującym z kursu przed jego rozpoczęciem lub w trakcie szkoła językowa uniemożliwiała zwrot zapłaconych pieniędzy.
Ponadto jeśli kursant za naukę płacił w ratach, to po rezygnacji z nauki musiał regulować opłaty mimo rozwiązania umowy.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaznacza, że zgodnie z prawem wypowiedzenie umowy możliwe jest w każdym momencie jej trwania. Jeśli wypowiedzenie umowy występuje z ważnych powodów, np. zmiany miejsca zamieszkania, utraty pracy czy choroby przepisy przewidują zwrot części poniesionych kosztów za niewykorzystane zajęcia.

Dodatkowo UOKiK zakwestionował pobieranie przez szkołę wyższych niż dopuszcza prawo odsetek za nieterminowe regulowanie rat za naukę.
Na TFLS nałożono karę w wysokości 34 417 zł. Decyzja nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Zemła

Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK