| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Bezrobocie i sprzedaż detaliczna rosną wolniej

Bezrobocie i sprzedaż detaliczna rosną wolniej

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że stopa bezrobocia wyniosła we wrześniu 10,9 proc., a sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 2,5 proc. w porównaniu do września ubiegłego roku. Ekonomiści spodziewali się, że stopa bezrobocia wyniesie 11 proc., a sprzedaż wzrośnie o 3,9 proc.

Niższa niż się spodziewano stopa bezrobocia powinna cieszyć. Jednak we wrześniu przybyło w porównaniu do sierpnia 26,9 tys. nowo zarejestrowanych bezrobotnych. To znacznie więcej niż poprzednio. W sierpniu liczba bezrobotnych zwiększyła się jedynie o 12,9 tys. osób. Bezrobocie do końca roku będzie nieznacznie rosło. Ministerstwo pracy przewiduje, że stopa bezrobocia w grudniu nie przekroczy 12,5 proc.

Wskaźniki maro

Bezrobocie rośnie we wszystkich województwach, jednak najbardziej w wielkopolskim, podlaskim, pomorskim, lubuskim oraz opolskim. Ponad 43 proc. bezrobotnych stanowili mieszkańcy wsi. Ponad 29 proc. zarejestrowanych jako bezrobotni to osoby w wieku 24-25 lat.

Wzrost bezrobocia to jedno z bardziej widocznych i groźnych zjawisk obecnej fazy kryzysu gospodarczego w większości krajów. W strefie euro bezrobocie sięga 9,5 proc., a w Stanach Zjednoczonych 9,8 proc. W Polsce, mimo wzrostu, wciąż nie jest zbyt wielkie. W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy utrzymuje się na poziomie 10,5-11 proc. Na początku 2007 r., a więc w czasie, gdy polska gospodarka rozwijała się o wiele bardziej dynamicznie, sięgało 13-14,4 proc. Aż do marca ubiegłego roku przekraczało poziom 11 proc.

Lekki zawód sprawiły dane o sprzedaży detalicznej. Zwiększyła się ona we wrześniu o 2,5 proc w porównaniu do września ubiegłego roku, podczas gdy spodziewano się jej zwiększenia o 3,6-3,9 proc. W sierpniu wzrosła ona o 5,2 proc., a w lipcu o 5,7 proc. W porównaniu do sierpnia obniżyła się o 0,7 proc. Wciąż jednak utrzymuje się dodatnia dynamika jej zmian, co także wyróżnia nas od innych krajów. W strefie euro spadła ona o 2,6 proc., a w Stanach Zjednoczonych aż o 5,7 proc.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »