| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Przedsiębiorcy zaczynają czuć się bezpiecznie

Przedsiębiorcy zaczynają czuć się bezpiecznie

W odczuciu polskich przedsiębiorców przez ostatnie trzy miesiące wyraźnie wzrosło bezpieczeństwo gospodarcze. Wskaźnik BIG wzrósł do poziomu 7,28 pkt i jest o 5,84 pkt wyższy niż podczas pomiaru lipcowego – wynika z cyklicznego Raportu BIG przygotowywanego przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej.

Autorzy tego raportu zwracają uwagę na to, że w październiku br. wskaźnik BIG wzrósł po raz pierwszy od sierpnia 2008 roku, osiągając najwyższy poziom w tym roku.

- Po raz pierwszy w tym roku badani deklarują zmniejszenie się problemu nieterminowego spłacania należności przez ich partnerów biznesowych. Nadal 30 proc. ankietowanych deklaruje, że terminowe wpłaty nie przekraczają połowy należności, jednak jest to o 5 pp. mniej niż przed trzema miesiącami - mówi Mariusz Hildebrand, prezes InfoMonitoru. I dodaje, że liczba przedsiębiorstw, które notują problemy z otrzymywaniem należności na czas zmniejszyła się po raz pierwszy od roku.

W najnowszej edycji Raportu BIG na temat bezpieczeństwa działalności gospodarczej, wskaźnik wzrósł we wszystkich ankietowanych grupach firm. Za wzrost ogólnej wartości wskaźnika w największej mierze odpowiadają przedsiębiorcy, wśród których wzrósł on aż o 12 punktów. W nieco mniejszym stopniu do wzrostu przyczynili się dostawcy usług masowych oraz usług finansowych.

Jednak wciąż ponad połowa badanych deklaruje, że ich firma odczuwa negatywne skutki kryzysu. Z kolei dla 38 proc. ankietowanych obecna sytuacja gospodarcza nie przyniosła żadnych zmian.

Autorzy raportu podkreślają także, że 6 proc. badanych kryzys przyniósł pozytywne skutki i zwiększył ilość zamówień. W tej grupie przeważają firmy zajmujące się wykupywaniem długów, faktoringiem oraz usługami leasingowymi. A najdotkliwiej kryzys dotknął przedsiębiorców indywidualnych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK