| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Przedsiębiorcy zaczynają czuć się bezpiecznie

Przedsiębiorcy zaczynają czuć się bezpiecznie

W odczuciu polskich przedsiębiorców przez ostatnie trzy miesiące wyraźnie wzrosło bezpieczeństwo gospodarcze. Wskaźnik BIG wzrósł do poziomu 7,28 pkt i jest o 5,84 pkt wyższy niż podczas pomiaru lipcowego – wynika z cyklicznego Raportu BIG przygotowywanego przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej.

Autorzy tego raportu zwracają uwagę na to, że w październiku br. wskaźnik BIG wzrósł po raz pierwszy od sierpnia 2008 roku, osiągając najwyższy poziom w tym roku.

- Po raz pierwszy w tym roku badani deklarują zmniejszenie się problemu nieterminowego spłacania należności przez ich partnerów biznesowych. Nadal 30 proc. ankietowanych deklaruje, że terminowe wpłaty nie przekraczają połowy należności, jednak jest to o 5 pp. mniej niż przed trzema miesiącami - mówi Mariusz Hildebrand, prezes InfoMonitoru. I dodaje, że liczba przedsiębiorstw, które notują problemy z otrzymywaniem należności na czas zmniejszyła się po raz pierwszy od roku.

W najnowszej edycji Raportu BIG na temat bezpieczeństwa działalności gospodarczej, wskaźnik wzrósł we wszystkich ankietowanych grupach firm. Za wzrost ogólnej wartości wskaźnika w największej mierze odpowiadają przedsiębiorcy, wśród których wzrósł on aż o 12 punktów. W nieco mniejszym stopniu do wzrostu przyczynili się dostawcy usług masowych oraz usług finansowych.

Jednak wciąż ponad połowa badanych deklaruje, że ich firma odczuwa negatywne skutki kryzysu. Z kolei dla 38 proc. ankietowanych obecna sytuacja gospodarcza nie przyniosła żadnych zmian.

Autorzy raportu podkreślają także, że 6 proc. badanych kryzys przyniósł pozytywne skutki i zwiększył ilość zamówień. W tej grupie przeważają firmy zajmujące się wykupywaniem długów, faktoringiem oraz usługami leasingowymi. A najdotkliwiej kryzys dotknął przedsiębiorców indywidualnych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK