| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Skazani nie wejdą do świata polityki

Skazani nie wejdą do świata polityki

W dniu 21 października br. weszła w życie nowelizacja Konstytucji, zgodnie z którą osoby wcześniej skazane nie będą mogły zrobić kariery politycznej.

Kolejna poprawka wprowadzona do konstytucji z dnia 2 kwietnia 1997 roku dotyczy kręgu osób, które mogą kandydować do Parlamentu. Pierwsza zmiana z 12 maja 2006 roku dotyczyła europejskiego nakazu aresztowania i weszła w życie 6 listopada 2006 r.

Zmiana brzmienia art.55 wprowadziła możliwość wydania obywatela polskiego, który dopuścił się przestępstwa poza granicami naszego kraju, innemu państwa na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.
Potrzeba zmiany powstała po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 27 kwietnia 2005 roku w sprawie P 1/05 dotyczącej tzw. europejskiego nakazu aresztowania.
W orzeczeniu tym Trybunał zakwestionował zgodność z Konstytucją art. 607t § 1 Kodeksu postępowania karnego w takim zakresie, w jakim dotyczył on obywateli polskich.

Senat w dniu 20 lipca 2009 roku przyjął kolejną nowelizację Konstytucji zgodnie z którą osoba skazana nie będzie mogła kandydować do Parlamentu RP. Nowela ta weszła w życie 21 października 2009 roku.
Za wprowadzeniem zmian do ustawy zasadniczej opowiedziało się 61 senatorów, 3 było przeciw, 16 się wstrzymało. W głosowaniu wzięło udział 80 senatorów.
Zmiany te zaczną obowiązywać w odniesieniu do posłów i senatorów następnej kadencji Parlamentu.

Zobacz więcej: Prawnik.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK