| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Spadek w budownictwie mieszkaniowym sięga dna

Spadek w budownictwie mieszkaniowym sięga dna

Tempo spadku liczby wydawanych pozwoleń na budowę mieszkań i liczby rozpoczętych nowych budów przestało się powiększać. Być może osiągamy właśnie dno – prognozuje Emil Szweda, analityk rynków finansowych z Open Finance.

Według danych GUS z ostatniego dnia ubiegłego tygodnia liczba ukończonych budów w okresie styczeń-wrzesień 2009 roku jest wyższa o 6,7 proc. niż w tym samym okresie zeszłego roku.

Po sierpniu wzrost ten wynosił 6,5 proc., który wynika wyłącznie z hossy budowlanej w latach poprzednich i nie świadczy o ożywieniu rynku.
W opinii eksperta do końca tego roku dynamika liczby zakończonych budów będzie stopniowo słabła i w całym 2009 roku będzie ujemna w porównaniu do 2008 roku.

Emil Szweda zaznacza, że do większego optymizmu mogą skłaniać pozostałe opublikowane dane dotyczące sektora mieszkaniowego.
Liczba wydanych pozwoleń na budowę jest niższa o 23,2 proc. niż przed rokiem, a liczba rozpoczętych budów o 23,8 proc. Tymczasem przed miesiącem było to odpowiednio 23,6 i 25,4 proc.

Ekspert podkreśla także, że dynamika spadku nie zwiększyła się, co jest w dużej mierze efektem odważniejszych działań deweloperów, którzy postarali się o pozwolenia na budowę 49,224 tys. mieszkań i zaplanowali budowę kolejnych 29,881 mieszkań. Co prawda jest to znaczący spadek w porównaniu do tego samego okresu ub.r. – odpowiednio o 38,4 i 45,1 proc., ale przed miesiącem dane te były gorsze (38,2 i 49,1 proc.).

- Jest to nadal zapowiedzią znacznie mniejszej liczby oddanych mieszkań w latach 2010-2011, ale mamy przynajmniej pierwsze jaskółki wyhamowania trendu spadkowego – podkreśla analityk.

I dodaje, że w tym okresie w budownictwie indywidualnym liczba ukończonych budów spadła o 1,8 proc. W tym przypadku trudno mówić o wyraźnej dekoniunkturze, czy zamrożeniu projektów. Liczba wydanych pozwoleń spadła o 9,6 proc., a liczba budów rozpoczętych o 8,2 proc.

Z kolei liczba rozpoczętych budów domów jest o 147 proc. wyższa niż mieszkań, a liczba uzyskanych pozwoleń na budowę przez indywidualnych inwestorów jest o 62,5 proc. większa niż zdobytych przez deweloperów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK