| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Certyfikat AEO ułatwia współpracę z organami celnymi

Certyfikat AEO ułatwia współpracę z organami celnymi

Polscy przedsiębiorcy działający w branży spedycyjnej i motoryzacyjnej wciąż za mało korzystają z uproszczeń jakie daje Certyfikat Upoważnionego Przedsiębiorcy (AEO) – podaje Deloitte.

Posiadanie tego certyfikatu przez przedsiębiorców, którzy współpracują z kontrahentami zagranicznymi zyskuje coraz większe znaczenie zarówno w kontaktach z organami celnymi, jak partnerami biznesowymi.

W opinii ekspertów firmy doradczej Deloitte jednym z głównych czynników wpływających na efektywność postępowania certyfikacyjnego jest dokładna samoocena i dobre przygotowanie firmy do certyfikacji.

Certyfikat Upoważnionego Przedsiębiorcy (AEO) zakłada podniesienie bezpieczeństwa wymiany handlowej z partnerami spoza Unii Europejskiej. Umożliwia to ścisła współpraca pomiędzy przedsiębiorstwami i administracją celną, która pozwala na uprzywilejowane traktowanie „sprawdzonych” przedsiębiorców przez organy celne, w zamian za przejęcie części obowiązków dotyczących czynności celnych.

Eksperci Deloitte zaznaczają, że o status Upoważnionego Przedsiębiorcy mogą ubiegać się wszystkie firmy zainteresowane obrotem międzynarodowym, zarówno eksporterzy jak i ich dostawcy, importerzy, spedytorzy, firmy logistyczne, agencje celne oraz operatorzy portów morskich i lotniczych.

I dodają, że od momentu wdrożenia, instytucja Upoważnionego Przedsiębiorcy (AEO) cieszy się rosnącym zainteresowaniem. W ciągu ostatnich dwóch lat rekordową ilość certyfikatów przyznano w Niemczech – 383.

W czołówce krajów Unii Europejskiej, w których wydano największą ilość tych dokumentów jest także Holandia - 182 i Szwecja, w której do tej pory wydano146 certyfikatów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK