| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Korzystne zmiany w zwrocie zagranicznego podatku

Korzystne zmiany w zwrocie zagranicznego podatku

Od 2010 roku wniosek o zwrot VAT od zakupów w innym kraju Unii podatnik będzie składał do polskiego urzędu skarbowego.

Od 2010 roku polscy podatnicy będą mieli do czynienia z zupełnie innymi procedurami. Nowe zasady zwrotu będą korzystne dla podatników i przyczynią się do efektywnego odzyskiwania VAT w innych krajach Unii.

Nowelizacja ustawy o VAT, którą przygotowało Ministerstwo Finansów – projekt już trafił do Senatu bardzo zmienia przepisy dotyczące występowania o zwrot VAT naliczonego od zakupów dokonanych w zakupach w innym państwie członkowskim Unii.

Jeśli chodzi o miejsce składania wniosków, to będą one składane za pośrednictwem właściwych organów podatkowych w państwie siedziby wykonawcy. To znaczy, że polski podmiot ubiegający się o zwrot VAT w innym kraju UE będzie składał wniosek w polskim właściwym sobie urzędzie skarbowym.

Dzięki tym zmianom nie będzie bezpośredniego wymogu dołączania oryginału faktur lub dokumentów importowych do składanego wniosku. Jednak w niektórych przypadkach państwa członkowskie będą miały możliwość żądania kopii danych dokumentów.

Zwrot VAT powinien być dokonany w terminie czterech miesięcy od złożenia wniosku. W sytuacjach wyjątkowych zwrot podatku może być dokonany w ciągu ośmiu miesięcy. W takich przypadkach opóźnienie w zwrocie spowoduje konieczność zapłaty odsetek przez lokalny urząd skarbowy.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK