REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Banki wybaczają klientom drobne potknięcia

Nie wszystkie banki są równie surowe dla klientów, którzy nie spłacają na czas swoich zobowiązań. Część z nich wybacza drobne potknięcia, nawet odnotowane w Biurze Informacji Kredytowej.

Agencje ratingowe będą nadzorowane na poziomie europejskim

W związku z pracami nad zmianą rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1060/2009 z dnia 16 września 2009 r. w sprawie ratingowych, agencje ratingowe będą pierwszym segmentem rynku finansowego nadzorowanym na poziomie europejskim.

Chroń firmę od wyłudzania poufnych informacji osobistych

Phising, to wyłudzanie poufnych informacji osobistych, lub podszywanie się pod osobę lub instytucję uprawnioną do otrzymania takich danych. Wraz z rozwojem Internetu ta metoda stała się prawdziwą plagą.

Pracodawcy przeciwko płaceniu składek do Funduszu Emerytur Pomostowych

Firmy protestują przeciw płaceniu składek do Funduszu Emerytur Pomostowych za pracowników, którzy nie będą mogli przejść na emerytury pomostowe.

REKLAMA

Wydatki na reklamę jako koszt uzyskania przychodu

Spółka jawna ponosi wydatki na zakup w prasie ogłoszeń informujących o jej działalności oraz usługach, które świadczy. Podobne informacje spółka umieszcza w internecie. Ponadto ponosi koszty wydruku ulotek informacyjnych. Czy ponoszone wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów?

Rozliczenie kosztów w czasie przez podatników PIT

Na prowadzących działalność gospodarczą podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych ciążą określone obowiązki ewidencyjne. Ich wykonywanie ma ułatwić prawidłowe określenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i należnego podatku dochodowego.

Do końca marca trzba złożyć CIT-8

Obowiązek złożenia do końca marca rocznego rozliczenia dotyczy wszystkich podatników CIT, dla których rok podatkowy zakończył się z końcem 2009 roku.

Spadki na europejskich parkietach

We wtorek na parkietach europejskich dominowały spadki. Główną ich przyczyną była powracająca obawa inwestorów o możliwość podwyżek stóp procentowych w Chinach i Indiach. Graczom nie pomogły nawet lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej w USA. Indeksy na giełdach w Europie Zachodniej przez większość dnia utrzymywały się pod kreską, a spadki przekroczyły 0,7 proc.

REKLAMA

PIT 2009: kto może skorzystać z ulgi odsetkowej

Ulga odsetkowa nie przysługuje w części wydatkowanej na garaż, działkę lub komórkę lokatorską.

Rodzice rzadko wykorzystują dodatkowe urlopy

Wielu pracowników nie wie, że przysługują im dodatkowe uprawnienia rodzicielskie. W styczniu z urlopu ojcowskiego skorzystało tylko 75 mężczyzn. Pracujący rodzice boją się o etat i nie korzystają z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Giełda: inwestorzy są ostrożni

Wzrost produkcji przemysłowej w USA w granicach błędu statystycznego nie wystarczył, by podtrzymać optymistyczne nastroje z ubiegłego tygodnia. Na wszystkich rynkach wybierano bezpieczeństwo.

Łatwiej o dotacje dla mniejszości narodowych

Zmniejszenie liczby załączników do wniosków o dotacje, elektroniczne wypełnianie formularzy oraz rezygnacja z niektórych, wymaganych wcześniej oświadczeń, to tylko część zmian w procedurze ubiegania się o dofinansowanie przez organizacje mniejszości narodowych i etnicznych. Organizacje te otrzymują dotacje z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Złoty traci zdobyte pozycje

Po piątkowym osłabieniu amerykańskiej waluty do prawie 1,38 dolara za euro, w poniedziałek (15 marca br.) do południa „zielony” odrabiał straty. Euro wyceniano na 1,37 dolara. W ślad za umacniającym się dolarem, siły traciła nasza waluta.

Gorsze nastroje na GPW

Na warszawskim parkiecie indeksy zaczęły tydzień w okolicach piątkowego zamknięcia. Jedynie wskaźnik średnich spółek zyskiwał na początku dnia 0,2 proc. Nastroje jednak szybko się pogorszyły.

Inflacja ustępuje

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł w lutym br. 2,9 proc. Mamy więc do czynienia z miłą niespodzianką. Ekonomiści liczyli, że lutowa inflacja sięgnie 3 proc., tymczasem była nieznacznie niższa. To spora ulga po tym, jak w styczniu ceny skoczyły o 3,5 proc. Z podobnie niską inflacją jak w lutym, mieliśmy do czynienia poprzednio w styczniu ubiegłego roku. Wówczas wyniosła ona 2,8 proc.

Ambasada RP na Węgrzech pomaga w relacjach biznesowych

Krajowa Izba Gospodarcza informuje, że Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP na Węgrzech pośredniczy w kontaktach pomiędzy firmami oraz organizuje imprezy promocyjne i zajmuje się kojarzeniem partnerów handlowych.

Inwestorzy czekają na dane makroekonomiczne

Po neutralnej sesji w USA w piątek (12 marca br.), dziś także rynki azjatyckie poruszały się bez wyraźnego kierunku. W Europie sytuacja może być podobna przynajmniej przez kilka godzin.

UOKiK sprawdził działalność spółek energetycznych

Więcej energii sprzedawanej na giełdzie, rozważne procesy prywatyzacyjne oraz lepsza ochrona konsumentów – to główne propozycje UOKiK. W prezentowanym podczas Światowego Dnia Konsumenta (15 marca br.) raporcie urząd ocenia stan rynku energetycznego w Polsce.

Przypomnienie o przepisach w zakresie rejestracji pojazdów sprowadzonych z zagranicy

Ministerstwo Infrastruktury zwraca ponownie uwagę osobom nabywającym pojazdy z zagranicy na obowiązujące od dnia 25 grudnia 2007 roku przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, stanowiące o obowiązku przedłożenia wraz z wnioskiem o rejestrację pojazdu dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd był zarejestrowany.

Samochód na raty mniej atrakcyjny

W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku banki pożyczyły Polakom 1,21 mld zł na zakup aut, o prawie 10 proc. mniej niż rok wcześniej.

Polacy niechętnie korzystają z bankowości internetowej

Z badań przeprowadzonych przez firmę doradczą Deloitte wynika, że zaledwie 36 proc. klientów aktywnie korzysta z bankowości internetowej, a podstawowym sposobem kontaktu z bankiem jest wizyta w oddziale.

Zamieszanie wokół OFE wciąż trwa

Wśród przedstawicieli rządu wciąż powstają nowe pomysły „reformy” systemu emerytalnego. Najpierw sporo zamieszania powstało wokół propozycji Jolanty Fedak, minister Pracy i Polityki Społecznej, zakładającej zmniejszenie składki, przekazywanej do OFE.

Wartość kredytów mieszkaniowych wzrośnie o 15 proc.

Związek Banków Polskich szacuje, że w tym roku wartość nowych kredytów mieszkaniowych wyniesie 45-50 mld zł, czyli wzrośnie nie więcej, jak o 15 proc.

Niejednoznaczne notowania na rynku surowcowym

Sytuacja na rynku surowców w ubiegłym tygodniu była dość zróżnicowana. Rosły notowania ropy naftowej, nieznacznie zniżkowały kontrakty na miedź, spadały ceny złota i palladu, rosła cena platyny.

Euro nabiera siły

Coraz ciekawiej robi się na światowym rynku walutowym. Rozpoczęta w grudniu ubiegłego roku tendencja umacniania się dolara wyraźnie wyhamowuje, a w ostatnich dniach można dostrzec symptomy możliwego jej zakończenia.

Na rynkach widać przesilenie

Piątkowe notowania (12 marca br.) na rynku europejskim upłynęły pod znakiem oczekiwania inwestorów na dane z USA. Indeksy w trakcie sesji rosły, a publikacje dotyczące sprzedaży detalicznej okazały się lepsze od oczekiwań. Także dane o produkcji przemysłowej w strefie euro (wzrosła o 1,7 proc.) sprzyjały w piątek kupującym. Giełdy we Frankfurcie oraz Londynie zakończyły sesję niewielkimi zwyżkami. Indeks FTSE100 zyskał na zamknięciu 0,15 proc., a niemiecki DAX 0,28 proc.

Kredyt hipoteczny a niezbędne formalności

Czasem trafia się okazja kupna mieszkania i trzeba szybko załatwić kredyt. Tymczasem od pierwszej wizyty w banku do udzielenia pożyczki na kupno mieszkania mogą minąć nawet dwa miesiące.

Firmy nie boją się kar za łamanie praw pracowniczych

Firmy nie obawiają się surowych kar za złośliwe lub uporczywe łamanie praw pracowniczych. Prokuratura często odmawia wszczęcia postępowania w tych sprawach lub je umarza.

PIT: małżonkowie niechętnie rozliczają się elektronicznie

Małżonkowie, którzy chcą się rozliczyć przez internet, niechętnie korzystają z tej możliwości, ponieważ muszą złożyć dodatkowy, papierowy formularz.

Jak są karani nieuczciwi dłużnicy

W Polsce nie ma czarnej listy podatników, która w innych krajach Unii jest formą publikacji danych osób umyślnie łamiących przepisy podatkowe.

Nikkei liderem na giełdach azjatyckich

Na rynkach azjatyckich sytuacja robi się coraz bardziej interesująca. Ubiegły tydzień na plusie zakończyły indeksy wszystkich giełd, za wyjątkiem chińskiej.

Wzrosty na Wall Street

Z małym, dwudniowym opóźnieniem, byki na Wall Street zdołały doprowadzić do nowego szczytu w rocznicę jednej z największych fal wzrostowych w historii amerykańskiej giełdy. Udało się to dopiero w końcówce czwartkowej sesji (11 marca br.), po niezbyt udanym jej początku.

Udany tydzień na giełdach europejskich

Dla zdecydowanej większości europejskich parkietów miniony tydzień był udany. Indeks we Frankfurcie zyskał 1 proc., w Londynie zwyżka sięgnęła 1,6 proc. Paryski CAC40 wzrósł o 0,5 proc.

Dobre nastroje na warszawskim parkiecie

Dobre nastroje nie opuszczają inwestorów na warszawskiej giełdzie. Dynamiczne zwyżki z poprzedniego tygodnia były kontynuowane także w trakcie ostatnich pięciu sesji, choć ich skala nie była już tak pokaźna, jak poprzednio. Indeks największych spółek zyskał ponad 1 proc. a wskaźnik szerokiego rynku zwyżkował o ponad 2 proc.

Wyrok w sprawie zgodności prawa telekomunikacyjnego z dyrektywami ramową i o usłudze powszechnej

11 marca br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-522/08 Telekomunikacja Polska przeciwko Urzędowi Komunikacji Elektronicznej, w którym stwierdził, że przepisy Prawa telekomunikacyjnego, w tym art. 57 ust. 1, na podstawie którego zakaz został wydany, jest zgodny z dyrektywą ramową i dyrektywą o usłudze powszechnej.

Wicepremier Pawlak na XVI Forum Bankowym

- Polska jest liderem w pozyskiwaniu środków unijnych. Musimy stworzyć narzędzia, które pomogą optymalnie je wykorzystać dla rozwoju krajowej gospodarki – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas XVI Forum Bankowego. Spotkanie zorganizowane przez Związek Banków Polskich odbyło się 11 marca br. w Warszawie.

Offset narzędziem poprawy innowacyjności i konkurencyjności gospodarki

- W ubiegłym roku udało się rozpocząć realizację przyrzeczeń offsetowych na eksport towarów i badania o wartości prawie 12 mln euro i ponad 58 mln dolarów – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji nt. oceny skutków polityki offsetowej.

Polsko-rosyjskie negocjacje w sprawie przewozów drogowych

9 marca br. w Warszawie odbyły się rozmowy wiceministrów odpowiedzialnych za transport drogowy Polski i Rosji. Tematem rozmów była sprawa kontyngentu zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych na 2010 rok. Rozmowy zakończyły się kompromisem.

Debata na temat usamorządowienia kolei

Samorządom województw zagwarantowano do 2020 roku środki finansowe w wysokości 7,5 mld zł na zakup, modernizację i naprawy taboru kolejowego, w tym 3,6 mld zł do roku 2015, tak dużych nakładów finansowych na ten cel dotychczas nie było – powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Juliusz Engelhardt podczas debaty na temat usamorządowienia przewozów regionalnych.

Inwestycje na drogach krajowych

Od 16 listopada 2007 roku do 10 marca 2010 roku podpisano umowy na budowę ponad 1200 km dróg krajowych, w tym na 485 km autostrad oraz ok. 730 km dróg ekspresowych, obwodnic i dużych przebudów dróg.

Marek Sawicki o aktyalnych problemach polskiego rolnictwa

W tym tygodniu w historycznej Sali Sejmu Śląskiego - znajdującej się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim -odbyła się konferencja poświęcona Wspólnej Polityce Rolnej po 2013 roku oraz aktualnym problemom rolnictwa.

Polska i Niemcy rozmawiają o wspólnej polityce rolnej

W tym tygodniu odbyła się wspólna konferencja prasowa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP Marka Sawickiego oraz Federalnej Minister Żywności, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów Niemiec Ilse Aigner, która przyjechała do Warszawy na zaproszenie polskiego ministra.

Minister Rostowski o konsolidacji finansów publicznych

Minister Rostowski wygłasza wystąpienie na Forum Bankowym 2010 W ramach XVI Forum Bankowego Związku Banków Polskich, które odbyło się 11 marca br. w Warszawie, minister finansów Jacek Rostowski wygłosił wystąpienie, w którym zapowiedział przedstawienie w najbliższym czasie założeń do pierwszych czterech ustaw z Planu Rozwoju i Konsolidacji Finansów Publicznych.

Wycena emisji obligacji w CHF

Ministerstwo Finansów informuje, że dokonano wyceny 4-letniej obligacji nominowanej we frankach szwajcarskich o wartości nominalnej 475 mln CHF. Obligację o terminie zapadalności 31 marca 2014 roku wyceniono na 88 punktów bazowych powyżej średniej stopy swapowej, co odpowiada rentowności 2,193 proc. Kupon płacony corocznie ustalono na 2,125 proc.

MF o emisji obligacji nominowanej we frankach szwajcarskich

Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat w sprawie emisji obligacji nominowanej we frankach szwajcarskich.

Polscy Romowie w wyszehradzkiej grupie roboczej

Karol Gierliński i Stanisław Stankiewicz to przedstawiciele społeczności romskiej, którzy będą reprezentować Polskę w nowopowstałej grupie roboczej państw wyszehradzkich ds. Integracji Romów. Dołączą do reprezentującej już nasz kraj Elżbiety Radziszewskiej, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

Kara dla firmy wywożącej śmieci na zamknięte składowisko

Wysypiska śmieci, które będą przepełnione lub ich standard obniży się do poziomu zagrażającego środowisku, zostaną zamknięte z urzędu.

Zasady rozliczania kosztów w czasie przez podatników PIT

Na prowadzących działalność gospodarczą podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych ciążą określone obowiązki ewidencyjne. Ich wykonywanie ma ułatwić prawidłowe określenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i należnego podatku dochodowego.

Formularze do zgłoszenia zmiany lub korekty danych

Płatnik składek zobowiązany jest zawiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o wszelkich zmianach i korektach z wyjątkiem tych danych, które zostały wycofane w aktualnie obowiązującej wersji formularzy ubezpieczeniowych.

Unijne wsparcie dla ginących zawodów

Małopolscy przedsiębiorcy wykonujący tzw. ginące zawody - introligatora, kowala czy kaletnika otrzymają unijne dofinansowanie na planowane inwestycje. W sumie zarząd województwa rozdzielił w czwartek blisko 33 mln zł dotacji.

REKLAMA