REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

PIP zapowiada kontrole w firmach

88 tys. kontroli w przedsiębiorstwach oraz objęcie różnorodnymi działaniami prewencyjnymi ponad 100 tys. podmiotów zaplanowała na 2011 rok Państwowa Inspekcja Pracy.

Polskie firmy eksportują na zachód

Wartość 12 mld euro osiągnął w okresie styczeń-listopad 2010 roku deficyt w handlu zagranicznym. W analogicznym okresie roku poprzedniego było to 8,4 mld euro. Wzrost eksportu w tym czasie uzyskał poziom 19,8 proc, a importu 21,7 proc. - podał GUS.

Presja inflacyjna na rynkach wschodzących

Tajlandia wprowadziła kolejną podwyżkę stóp procentowych; to już czwarta w ciągu ostatnich 7 miesięcy. Koszt pieniądza zwiększył się o 0,25 pkt proc., wzrastając do 2,25%. Większość analityków była przygotowana na taki scenariusz. Presja inflacyjna coraz mocniej bowiem daje o sobie znać na rynkach wschodzących.

Ministerstwo chce redukować bariery dla firm

Reforma prawa gospodarczego, a także zmiany w zakresie refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych to nowości jakie czekają przedsiębiorców w najbliższym czasie. 10 stycznia 2011 r. odbyło się posiedzenia Komisji Trójstronnej któremu przewodniczył wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

REKLAMA

MSP potrzebuje nowych narzędzi informatycznych

Małe i średnie przedsiębiorstwa potrzebują do rozwoju nowoczesnych narzędzi informatycznych. „Świadomość cyfrowa” sektora MSP to główne tematy konferencji poświęconej Systemowi Zarządzania Obiegiem Korespondencji (SZOK). Spotkanie odbyło się w Ministerstw Gospodarki 10 stycznia 2011.

Pomocna dłoń Azji

Japonia łączy się z Chinami w walce z kryzysem i deklaruje udzielenie wsparcia Staremu Kontynentowi. Japoński minister finansów dał słowo, że zakupi obligacje, wyemitowane przez Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej, stworzony specjalnie z myślą o krajach, które znajdują się w tarapatach. Kraj Kwitnącej Wiśni może nabyć nawet przeszło 20% wszystkich, wspomnianych papierów wartościowych.

Firmy wykorzystały środki unijne w 2010 roku

W 2010 roku Polska poświadczyła w Komisji Europejskiej wydatki na kwotę 35,7 mld zł. Oznacza to, że m.in. przedsiębiorcy, wykorzystują możliwe do uzyskania środki. O procesie finansowania przedsięwzięć z zastosowaniem finansowania unijnego poinformowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Co z firmami farmaceutycznymi?

Nawet mali przedsiębiorcy z branży farmaceutycznej mogą odczuć negatywne skutki wejścia w życie ustawy refundacyjnej. Przygotowany projekt może spowodować zahamowanie rozwoju rynku leków w Polsce. Celem nowej regulacji miał być zwiększony poziom dostępności środków leczniczych oraz ograniczenie dopłat pacjentów. Zawarte w projekcie ustawy refundacyjnej rozwiązania fiskalne mogą zahamować rozwój krajowej branży farmaceutycznej. Celem tej ustawy miało być zwiększenie dostępności do leków oraz ograniczenie dopłat pacjentów. Tymczasem zawarte w niej regulacje przyniosą zupełnie odwrotny skutek.

REKLAMA

Spekulacje na temat Portugalii osłabiły euro

Dziś obserwujemy niespodziewaną reakcję na piątkowe, dające do myślenia dane na temat amerykańskiego rynku pracy oraz wypowiedź szefa FED, z której wynika, iż gospodarka nie rozwija się wystarczająco szybko, aby zdecydowanie wesprzeć rynek pracy, zaś inflacja nie stanowi zagrożenia.

Jakie były zarobki Polaków w 2010 r.?

3 500 PLN - tyle wyniosła mediana całkowitego wynagrodzenia miesięcznego brutto w 2010 roku. Połowa osób uczestniczących w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń zarabiała pomiędzy 2 350 PLN a 5 500 PLN.

Łatwiej założysz żłobek

5 stycznia sejm przyjął ustawę o formach opieki nad dziećmi do lat trzech. Jej celem jest uproszczenie zasad zakładania żłobków poprzez m.in. możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych przez pracodawcę kosztów utworzenia i funkcjonowania żłobka, w części nie finansowanej przez pracowników.

Pomoc de minimis na nowych zasadach w 2011r.

W 2011 roku przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z pomocy publicznej de minimis dla przedsięwzięć promocyjnych w krajach spoza UE, będą mogli to uczynić na preferencyjnych warunkach.

Dolar umocnił się w stosunku do innych walut

W ciągu ostatnich dwóch dni ugruntowała się pozycja dolara na rynku. Waluta ta umocniła się wskutek opublikowania pozytywnie zaskakujących wskaźników makro dla USA, przez co można liczyć na to, iż FED w niedalekiej przyszłości zmniejszy skalę zakupów obligacji w ramach programu QE2 luz zrezygnuje z wprowadzenia QE3 w dalszej części roku.

Lewiatan 19 stycznia br. zaskarża do TK święto Trzech Króli

19 stycznia br. wpłynie do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie zbadania zgodności z konstytucją ustawy o dniu wolnym od pracy w święto Trzech Króli - zapowiada PKPP Lewiatan. Zdaniem PKPP Lewiatan zniesienie obowiązku dawania pracownikom dnia wolnego w zamian za święto przypadające w dzień powszedni nie złagodzi dotkliwości ekonomicznej skracania czasu pracy przedsiębiorstw.

Reakcja złotego na wypowiedź M. Belki

Wczoraj wieczorem złoty umocnił się. Kurs EUR/PLN poszedł w dół, w okolice 3,8850, USD/PLN znalazło się pod poziomem 2,92, CHF/PLN – 3,07. Była to reakcja na wypowiedź M. Belka dla agencji Reutera. Prezes NBP zapowiedział m.in. zbliżający się cykl podwyżek stóp procentowych w naszym kraju.

Noworoczne umocnienie złotego

Wraz z nadejściem nowego roku polska waluta lekko umocniła się. Wczoraj kurs EUR/PLN zszedł z poziomu ok. 3,9600 do pułapu 3,9450. Zniżka jest kontynuowana podczas dzisiejszej sesji. Notowania EUR/PLN spadły już poniżej 3,9400.

Początek nowego roku na giełdzie

Nasza rodzima waluta zajęła w nowym roku silną pozycję. Kurs EUR/PLN plasuje się w okolicach 3,9600, natomiast notowania USD/PLN, które niedawno spadły aż do poziomu 2,9450, poszły dzisiaj nieco w górę i znalazły się w okolicach pułapu 2,9800.

Wszystkie PIT-y roczne złożymy w 2011 roku przez internet bez podpisu elektronicznego

Rozliczając się za 2010 rok będzie można złożyć przez Internet bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego PIT-16A, PIT-28, PIT19A, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39.

Jakie zmiany w OFE?

Składki do OFE zostaną obniżone z dotychczasowych 7,3 proc. do 2,3 proc., natomiast 5 proc. trafi do ZUS - zdecydował rząd.

Jak wygląda wynajem średnioterminowy aut w Polsce

Usługa najmu średnioterminowego w Polsce dopiero raczkuje. Jest ona atrakcyjnym pośrednikiem pomiędzy najmem krótko- i długoterminowym, łączącym cechy obydwu rodzajów najmu.

Co z waloryzacją emerytur i rent?

Na czwartkowym (30 grudnia br.) posiedzeniu rząd ma się zająć zmianą zasad waloryzacji emerytur i rent. Premier Donald Tusk kilka miesięcy temu zapowiadał, że zamiast podwyżki procentowej, przyznawanej raz w roku, chce wprowadzić jednakową dla wszystkich emerytów i rencistów podwyżkę kwotową.

Ponowne osłabienie dolara

Podczas wczorajszej sesji kurs EUR/PLN powrócił w okolice 3,9900 i poszedł w dół. Czwartkowe notowania rozpoczęły się od niewielkiego umocnienia złotego. Para EUR/PLN znalazła się nawet tymczasowo w rejonie 3,9540.

Sylwestrowy biznes pod kontrolą

Samochód zarejestrujesz przez internet

Od 1 stycznia 2011 roku samochody i motocykle będzie można zarejestrować szybciej – przez internet. Starostwa zostały zobowiązane do przyjmowania wniosków o rejestrację pojazdu również za pośrednictwem strony www.

Zwyżka kursu EUR/PLN

Pierwszy tydzień po świętach rozpoczął się od zwyżki kursu EUR/PLN. Osiągnęła ona w końcu poziom 3,9900, po zwiększeniu z 3,9600. Trudno wytłumaczyć, dlaczego nastąpił taki ruch. Najsensowniejszym powodem wydaje się zmniejszenie płynności rynkowej.

Skutki wzrostu cen mieszkań

Informacje, które napłynęły we wtorek z USA, są gorsze niż oczekiwano. Pogorszyły się nastroje konsumentów, a ceny domów też nie są zgodne z oczekiwaniami. Aktywność inwestorów spadła do minimum, przez co nie ma co liczyć na bardziej zdecydowane ruchy.

Jak przechowywać e-faktury?

Elektroniczne faktury na stałe zagoszczą w obrocie od 1 stycznia 2011 roku. Jak przedsiębiorcy powinni je przechowywać?

Samozatrudnieni zapłacą więcej do ZUS

Od stycznia 2011 osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą zapłacą wyższe składki do ZUS i NFZ.

Nowy wzór zgłoszenia NIP-2 od 6 stycznia 2011 roku

Z okazji nowego dnia wolnego od pracy, tj. Święta Trzech Króli, Minister Finansów postanowił zrobić drobny prezent dla wszystkich podatników, tj. z tym dniem nastąpi zmiana dotychczasowych wzorów formularzy NIP-2.

Nowe wsparcie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców

Przedsiębiorcy współpracujący ze środowiskami naukowymi i uczestniczący w międzynarodowych programach innowacyjnych będą mogli ubiegać się o nowy instrument finansowania „Wsparcie na uzyskanie grantu”. Zasady wsparcia określa projekt rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej niezwiązanej z programami operacyjnymi.

Siła warszawskiej giełdy

Pierwsza poświąteczna sesja przyniosła realizację zysków na rynkach akcji. Dotknęło to nieznacznie warszawską giełdę. Nie bez znaczenia pozostaje nieobecność londyńskich inwestorów. Obroty na GPW nie były wysokie i wyniosły zaledwie ok. 800 mln zł.

Firmy sprzedają detalicznie

Listopad br. przyniósł wzrost sprzedaży detalicznej w cenach bieżących o 8,3% w stosunku do analogicznego okresu 2009 roku. - wynika z danych przedstawionych przez GUS. Co liczby te oznaczają dla przedsiębiorców i konsumentów?

E-fakturę wystawisz od 1 stycznia 2011

Wysyłanie faktury drogą elektroniczną bez konieczności stosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego, czy drukowania, będzie możliwe od Nowego Roku.

Zrób remanent na 31 grudnia i 1 stycznia

Jeżeli prowadzisz książkę przychodów i rozchodów, to pamiętaj, że powinieneś zrobić spis z natury na koniec roku oraz na dzień 1 stycznia Nowego Roku. Mimo, że z reguły są to identyczne co do zawartości zestawienia, to muszą być to oddzielne dokumenty z odrębnymi datami.

Stabilne notowania złotego

Nie należy spodziewać się trudnych do przewidzenia zmian w dzisiejszych notowaniach złotego, mimo że zachowanie różnych walut względem dolara jest urozmaicone. Kurs EUR/PLN nadal pozostaje w okolicach 200-sesyjnej średniej kroczącej, zaś notowania pary USD/PLN znajdują się w pobliżu wartości 3,0300.

Operatorzy telefonii komórkowej ukarani

UOKiK zakończył postępowanie wobec operatorów telefonii komórkowej. Utrudnianie wypowiedzenia umowy, zbyt mała czcionka regulaminu, niepełne informacje o usłudze – to praktyki stosowane przez dwie spółki telekomunikacyjne.

Europejski panel dla przedsiębiorców

Możliwość kształtowania unijnej polityki gospodarczej i poprawiania warunków prowadzenia działalności biznesowej - to jeden z potencjałów Europejskiego Panelu Przedsiębiorstw, o którym mówił wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Konferencja poświęcona EPP odbyła się 22 grudnia 2010 r. w Warszawie.

Kto pracuje a kto nie pracuje w Wigilę?

W Polsce Wigilia nie figuruje na liście dni wolnych od pracy. Niektórzy Polacy biorą w ten dzień urlop, inni korzystają z dobrej woli pracodawcy i wychodzą do domu o kilka godzin wcześniej. W Europie są jednak kraje, w których już 24 grudnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Polska polityka monetarna a stopy procentowe

Bardzo dobre nastroje panują na światowych giełdach. Przedświąteczny klimat udzielił się również naszemu rodzimemu WIG, który niemal zupełnie wyrównał szczyt z bieżącego roku. Udało mu się to głównie dzięki walorom KGHM. Tymczasem S&P 500 w pełni odrobił straty, poniesione w wyniku bankructwa Lehman Brothers.

Firmy kurierskie lekceważą klientów

Firmy kurierskie przeżywają oblężenie w okresie przedświątecznym. Czas oczekiwania na przesyłki wydłuża się, a uzyskanie odszkodowania za zagubioną paczkę okazuje się niemożliwe. Przeprowadzający kontrolę stosowanych regulaminów UOKiK zakwestionował m.in. postanowienia utrudniające dochodzenie roszczenia w przypadku problemów z przesyłką.

Firmy pracują na PKB

PKP w 2010 roku osiągnie poziom 3,8% - przewiduje PKPP Lewiatan. Powolny wzrost gospodarczy napędzany był w 70% przez przedsiębiorców.

Przyrost PKB wyniesie 3,8 proc.

W 2010 r. obserwowaliśmy powolny wzrost gospodarki. Po trzech kwartałach PKB było o 3,6 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Do końca br. prawdopodobnie zwiększy się jeszcze o 0,2 proc.

Państwo dofinansuje wyjazd na CeBIT 2011

Przedsiębiorcy wybierający się na targi CeBIT 2011 mają szansę skorzystać z dofinansowania udziału w tej imprezie. Obejmie ono nie tylko koszty wynajmu i zabudowy powierzchni wystawienniczej, ale również konferencji i pokazów.

Polscy konsumenci nie znają swoich praw

Konsumenci nadal nie znają swoich praw. Przyznaje się do tego 75 % badanych. Kochają zakupy i ślepo wierzą reklamie? A może podchodzą z dystansem do sprzedawcy i produktu? Za chwilę dowiesz się jacy są Polacy na zakupach.

Niepokoje na Półwyspie Koreańskim umocniły dolara

Dzisiaj nie można narzekać na nadmiar wydarzeń makroekonomicznych. W związku z tym należy spodziewać się tego, że inwestorzy skupią się na starych problemach, takich jak zadłużenie w strefie euro. Wśród nich wysuwa się na czoło dodatkowy czynnik, który pojawił w ciągu ostatnich godzin.

Przedświąteczny boom produkcyjny

Listopadowy wzrost produkcji przemysłowej względem analogicznego okresu ubiegłego roku wyniósł 10,1% - podał GUS. Powód do radości mają w szczególności firmy zajmujące się wytwarzaniem materiałów budowlanych, ponieważ w tym sektorze skok był jeszcze wyższy.

Spółkę z o.o. zarejestrujesz za pomocą wzorca

Rejestracja spółki z o.o. z wykorzystaniem prostego ustawowego wzorca umowy to jedno z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Pierwsze czytanie obyło się 16 grudnia 2010 r.

Niespodziewana zmiana kursu EUR/USD

Nie pierwszy raz kanclerz Angela Merkel zwróciła uwagę na to, że trzeba podjąć wszelkie niezbędne środki, aby utrzymać stabilność europejskiej waluty. Dowodzi to tego, jak istotny jest szczyt Unii Europejskiej i decyzje, które w trakcie niego zapadną.

Będzie jednolity europejski system patentowy?

Utworzenie jednolitego europejskiego systemu patentowego to zapowiedź jaka pojawiła się podczas publicznego posiedzenia Rady do spraw konkurencyjności. 10 grudnia 2010 r., podczas obrad, delegacje państw członkowskich poruszyły także kwestię zainicjowania tzw. wzmocnionej współpracy między niektórymi krajami.

Pakiet deregulacyjny niekompletny

W pakiecie ustaw deregulacyjnych wciąż brakuje zmian regulacji mających duże znaczenie dla biznesu. Projekt zawiera jednocześnie istotne propozycje uwolnienia spod reglamentacji wybranych rodzajów działalności gospodarczej.

REKLAMA