REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 17 milionów internautów w Polsce

Ponad 17 milionów internautów w Polsce
Ponad 17 milionów internautów w Polsce

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce z internetu korzysta już ponad 17 milionów osób. Tak wynika z najnowszego badania NetTrack. To rekordowa liczba w historii rodzimej sieci. Nie popadajmy jednak w nadmierny optymizm – w porównaniu z zachodem Europy dynamika wzrostu liczby użytkowników jest niewielka, a pod względem penetracji internetu nasz kraj plasuje się na 22. miejscu na kontynencie. Dlaczego te wskaźniki są tak niskie?

Częściową odpowiedź może dać zapoznanie się ze statystykami dotyczącymi samych internautów oraz mapą zakończeń światłowodowych w Polsce. Jak podaje tegoroczny raport PBI, z sieci najczęściej korzystają ludzie młodzi (16-44 lata), mieszkający w dużych miastach. W ośrodkach miejskich (szczególnie pow. 100 tys. osób) jest też najlepszy dostęp do przyłączy światłowodowych. Mieszkańcy aglomeracji mają więc w porównaniu ze społecznościami miasteczek i wsi ułatwiony dostęp do szybkiego i stabilnego internetu szerokopasmowego.

REKLAMA

REKLAMA

- Problemy z korzystaniem z sieci z kabla pojawiają się niestety już na peryferyjnych osiedlach dużych miast, nie wspominając o mniejszych miejscowościach i wsiach – mówi Grzegorz Szymczak z firmy Aer Network, wrocławskiego operatora internetowego.

- Tam dostarczycieli szerokopasmowego internetu jest albo o wiele mniej niż w dużych miastach, albo nie ma ich w ogóle. I to pokrywa się ze wspomnianą demografią użytkowników sieci www – to młodzi przeprowadzają się zazwyczaj do centrów aglomeracji, podczas gdy starsi wolą niewielkie miejscowości lub przedmieścia. Ci drudzy są więc w podwójnie niekorzystniej sytuacji – nie tylko wolniej przyzwyczajają się do nowych technologii, ale dodatkowo mają utrudniony dostęp do wygodnego internetu – wyjaśnia.

Według Szymczaka sytuację może zmienić rozwój stabilnej i szybkiej technologii radiowej. Jak tłumaczy, wiele małych miejscowości i peryferyjnych osiedli leży w miejscach trudno dostępnych dla światłowodu. A ponieważ badania wskazują, że większość z nas korzysta z internetu głównie w domu, należy zadbać o to, byśmy mieli do niego łatwy dostęp.

Stopy procentowe NBP - kolejna obniżka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej praw dla konsumentów

Biura podróży z wyższymi gwarancjami

Tam gdzie położenie kabla może okazać się zbyt kosztowne lub nawet niemożliwe, na pewno skuteczny będzie sygnał radiowy. To rozwiązanie zaś – w efekcie rozwoju techniki – jest obecnie równie wygodne, co dostęp do sieci „z kabla”.

REKLAMA

- Obecnie nie ma problemu z przepustowością na poziomie 10 czy 20Mb/s nawet przy złej pogodzie – mówi Grzegorz Szymczak. - Na przykład potencjalni klienci we Wrocławiu mogą liczyć na internet radiowy o prędkości aż 100Mb/s, czyli znacznie wyższej niż oczekuje przeciętny użytkownik. Już przy 10Mb/s możemy nie tylko przeglądać strony www i korzystać ze skrzynki mailowej, ale też oglądać filmy, czy słuchać muzyki – dodaje.

Szymczak wyjaśnia, że dynamiczne zmiany in plus w sferze internetu radiowego wynikają m.in. ze zmiany pasma. Zaśmiecona licznymi sygnałami częstotliwość 2,4GHz została zastąpiona przez 5GHz. Dzięki temu nie tylko w krótkim czasie przyspieszyliśmy z 512kbt/s do nawet 100Mb/s, ale także nie musimy przejmować się „uciekającym” sygnałem – a to była zmora pierwszych użytkowników „radiówki”.

Teraz dostęp bezprzewodowy staje się równorzędną alternatywą dla szerokopasmowego, co dobrze wróży internautom. Im większy bowiem zakres oferowanych rozwiązań technologicznych, tym większa szansa na podłączenie mieszkańców zarówno dużych, jak i małych miejscowości oraz zaspokojenie ich potrzeb.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA