REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Atomowe zamówienia dla firm

Rząd podjął decyzję o rozwijaniu w Polsce energetyki jądrowej. Przyjęte regulacje prawne to sygnał dla firm, które mogą rozpocząć przygotowania do starania się o zamówienia publiczne.

Wojna z „czarnym złotem” w tle?

We wtorek Kadafi zapowiedział, że nie podda się łatwo i będzie walczył do ostatniej kropli krwi, ale europejskie parkiety nie miały czasu na żadną reakcję. Również zdecydowana zniżka notowań na Wall Street pozostała bez odzewu ze strony inwestorów. Dopiero dzisiaj rano zobaczymy, jaki wpływ na giełdę miały wyżej wymienione wydarzenia.

Wojna z „czarnym złotem” w tle?

We wtorek Kadafi zapowiedział, że nie podda się łatwo i będzie walczył do ostatniej kropli krwi, ale europejskie parkiety nie miały czasu na żadną reakcję. Również zdecydowana zniżka notowań na Wall Street pozostała bez odzewu ze strony inwestorów. Dopiero dzisiaj rano zobaczymy, jaki wpływ na giełdę miały wyżej wymienione wydarzenia.

Sytuacja w Libii na ostrzu noża

Nie zawsze da się racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego decydujący ruch rynku następuje w danym momencie. Już od jakiegoś czasu sytuacja w Afryce i na Bliskim Wschodzie jest napięta, zaś inwestorzy uważnie śledzą rozwój akcji w Libii. W poniedziałek powyższe wydarzenia rzutowały na notowania dolara, który wczoraj rano tracił na wartości.

REKLAMA

Produkcja nadal w górę

O 10,3 % wzrosła w styczniu 2011 r. produkcja sprzedana przemysłu w porównaniu z analogicznym miesiącem 2010 roku. Nie pobiła jednak wyniku z grudnia ubiegłego roku notując niekorzystną różnicę 6,4%.

Zmiany w e-fakturach niepotrzebne?

Projekt zmiany ustawy o podpisie elektronicznym, ustawy o VAT, ustawy - Kodeks cywilny oraz ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych konsultowany przez Komisję „Przyjazne Państwo" miał na celu odformalizowanie zasad wystawiania e-faktur poprzez stosowanie pieczęci elektronicznej. Obecne założenia różnią się od pierwotnych. Jakie nowe rozwiązania zostały zaproponowane?

Mistrz menedżerów wybrany!

Zakończyły się I Mistrzostwa Polski Kadry Menedżerskiej programu Talent Club. Zawodnicy z całego kraju konkurowali ze sobą w eliminacjach regionalnych, a następnie w ogólnopolskim Finale o tytuł Mistrza Polski z zakresu wiedzy i kompetencji menedżerskich.

Spadki na GPW chwilowo powstrzymane

Co prawda udało się zahamować przecenę na warszawskiej giełdzie, ale nie wiadomo jeszcze, czy efekty będą trwałe. Powinniśmy liczyć się z tym, że WIG20 spotka na swojej drodze barierę 2600 punktów. Sytuacja nie jest jeszcze przesądzona.

REKLAMA

Unia zmieni zamówienia publiczne?

Komisja Europejska opublikowała Zieloną Księgę dotyczącą modernizacji europejskiego rynku zamówień publicznych. Dokument to pierwszy krok w stronę zmian legislacyjnych.

Branża rolno-spożywcza chce środków unijnych

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpatruje przyjęte wnioski o wsparcie z działania PROW 2007-13 "Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej". Uzyskaniem wsparcia zainteresowana jest w szczególności branża przetwórstwa rolno-spożywczego. W latach 2008-2010 złożono 2614 wniosków. Ubiegano się o kwotę prawie 7 miliardów złotych.

Odpływ kapitału z GPW

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych odsłoniła swoją rażącą słabość. Należy zadać sobie pytanie, co takiego się stało, że inwestorzy postanowili zrezygnować z posiadania polskich akcji. Wszak zarówno za decyzjami byków, jak i niedźwiedzi, zawsze stoją konkretne pobudki.

Zachód lepszy dla innowacyjnych firm

Polska znajduje się w europejskim ogonie innowacyjności - wynika z opublikowanej przez Komisję Europejską tablicy innowacyjności. Liderami są Dania, Finlandia, Niemcy i Szwecja.

Znoszenie barier od marca w konsultacjach

Do końca lutego 2011 r. projekt zmian w przepisach stanowiących bariery administracyjne dla przedsiębiorców trafi do konsultacji społecznych i międzyresortowych - zapowiada Ministerstwo Gospodarki. Co to oznacza dla firm?

Groźba zamrożenia OFE nie po myśli inwestorów

W środę byki martwiły się o to, czy uda im się utrzymać indeks blue chipów powyżej 2700 punktów. To nie wróży nic dobrego dzisiejszej sesji. Nic nie jest jeszcze przesądzone, ale możemy spodziewać się dalszych spadków.

Rosną polsko-hiszpańskie obroty handlowe

50% zwiększyły się obroty handlowe między Polską i Hiszpanią od 1 maja 2004 roku. W 2010 r. osiągnęły wartość prawie 5,8 mld euro.

Polskie firmy pojadą do Uzbekistanu?

Dwustronna polsko-uzbekistańska współpraca może nabrać tempa, a to za sprawą Wystawy Narodowej w Taszkiencie. O ułatwieniach dla przedsiębiorców i ustabilizowanej sytuacji gospodarczej przekonywał Rafał Baniak podczas spotkania z przedstawicielami polskich firm. Rozmowy odbyły się 15 lutego w Warszawie.

Inflacja wszystkim wdaje się we znaki

Nastąpił niespodziewany wzrost poziomu cen, a co gorsza, nad Polską wisi widmo kolejnej podwyżki stóp procentowych. W tych warunkach Giełda Papierów Wartościowych nie prosperuje zbyt dobrze i trudno liczyć na zdecydowaną poprawę w tej kwestii.

Zawieszenie działalności będzie uproszczone?

15 lutego 2011 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przygotowywany przez Ministerstwo Gospodarki. Jego głównym założeniem jest wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorców podejmujących lub zawieszających działalność gospodarczą oraz usprawnienie funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Od stycznia pożegnamy NIP

Od 1 stycznia 2012r. dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz nie są podatnikami VAT, zostanie zniesiony obowiązek posiadania NIP. Osoby takie będą posługiwały się tylko numerem PESEL. Z obowiązku posiadania NIP-u nie zostaną zwolnione firmy, które od 1 lipca 2011 r. uzyskają go od ręki, a nie w drodze decyzji administracyjnej.

Inwestorzy obojętni na dzisiejsze publikacje

Opublikowane dzisiaj dane makroekonomiczne nie stanowiły dla inwestorów dużej zachęty do działania. Notowania poszczególnych spółek zachowywały się ospale. Trend panujący na giełdzie utrzymuje się, a dzisiejsze informacje stanowiły zbyt słaby impuls do zmian.

Firmy będą miały mniej obowiązków?

Ministerstwo Gospodarki zapowiada uproszczenie 26 najbardziej uciążliwych obowiązków informacyjnych, z którymi na co dzień zmagają się przedsiębiorcy. Zniesienie trudności może przynieść oszczędności rzędu 3 mld złotych dla gospodarki.

VAT zatapia polskie porty?

Obniżenie przez 23-proc. VAT konkurencyjności polskich portów to argument, który według Ministerstwa Gospodarki, powinien wystarczyć do stosowania preferencyjnej stawki zerowej. Póki co, rywalizacja o zlecenia przeładunkowe pozostaje utrudniona.

UEFA nie zapłaci podatku od dochodu z EURO 2012

Minister Finansów wydał rozporządzenie, którym zwolnił z podatku dochodowego od dochodów uzyskanych w związku z EURO 2012 zarówno UEFA (i jej spółki zależne), jak i osoby fizyczne delegowane przez UEFA i jej spółki. Nie będzie za to szczególnych przepisów VAT z tej okazji.

Polskie firmy chętniej inwestują za granicą

Bezpośrednie inwestycje polskich firm za granicą wyniosły w grudniu 2010 roku 1,1 mld euro - podał NBP. Przedsiębiorcy coraz częściej wydają pieniądze poza ojczystym krajem.

Eksport nadal mocny

Eksport wzrósł w skali roku o o 19,1 proc., a import o 25,8 proc. - wynika z danych NBP. W grudniu 2010 roku eksport wyniósł 9,8 mld euro, a import 10,9 mld euro.

Nad kontynentem zawisło widmo euro-demonów

Wzrost rentowności 10-letnich obligacji rządu Portugalii przyczynił się do krótkotrwałego naruszenia szczytu z listopada ur. na poziomie 7,576 proc. Może być to zinterpretowane jako brak wiary inwestorów w powodzenie szczytu strefy euro, który jest zaplanowany na pierwszą połowę marca. Europejczycy nieufnie odnoszą się do zaproponowanych przez Niemcy i Francję reform.

Instytucje wdrażające nie lubią firm

Regionalne Programy Operacyjne są dalekie od doskonałości, a jakość obsługi musi zostać poprawiona - wynika z raportu "Przedsiębiorcy kontra unijne procedury" przygotowanego przez PKPP Lewiatan.

Emisje przemysłowe problemem dla firm

Zmniejszenie o połowę pyłów i gazów do 2016 roku zakłada dyrektywa o emisjach przemysłowych. Brak wdrożenia unijnych rozwiązań wiąże się z wysokimi karami.

Huśtawka nastrojów złotego

Wczoraj przed południem nastąpiło osłabienie złotego, które po południu przeszło w krótkotrwałe umocnienie. Naszej walucie nie pomogła ani sprzedaż 2-letnich obligacji, która przebiegła pomyślnie, ani zniżka dolara.

Dyktat zamawiających dla wykonawców?

Projekt zmian w ustawie Prawo zamówień publicznych zawiera nową przesłankę wykluczenia wykonawców z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Eksperci ostrzegają, że jej wprowadzenie spowoduje uzależnienie wykonawców od woli zamawiających.

Poręczenia i gwarancje dla MSP?

Najskuteczniejsze rozwiązania dotyczące poręczeń i gwarancji finansowych dla sektora MSP oraz formy wspierania przedsiębiorczości w Polsce były tematem konferencji pt. „Systemy gwarancyjne w krajach UE – poszukiwanie optymalnego rozwiązania”. Debata odbyła się 9 lutego 2011 r. w Warszawie.

Złoty coraz słabszy

Dziś rano Andrzej Kaźmierczak z Rady Polityki Pieniężnej nie szczędził słów krytyki polskiemu rządowi. Ekonomista wyraził swoje obawy, związane z brakiem potrzebnych reform w sektorze finansów publicznych i wysoką rentownością 10-letnich obligacji, która wzrosła już do 6,5 proc., zbliżając się niebezpiecznie do kluczowych 7 proc. – tak wysoka rentowność uchodzi za problematyczną dla wielu krajów. Niewykluczone, że ta wypowiedź zaszkodziła złotemu.

Firmy informatyczne muszą być konkurencyjne

Perspektywy polskiej branży informatycznej oraz wpływ Internetu na rozwój gospodarczy Europy to główne tematy dyskusji w ramach XVIII Forum Gospodarczego. Spotkania odbyły się 3 – 4 lutego 2011 r. w Toruniu.

Od czerwca zmiany w NIK

Od 2 czerwca wchodzą w życie zmiany dotyczące zasad funkcjonowania Najwyższej Izby Kontroli. Obok nowego sposobu dokumentowania, kadencyjności dyrektorów i wicedyrektorów oraz audytu zewnętrznego przeprowadzona zostanie reorganizacja izby.

Nieoczekiwane ożywienie byków

Napływ słabych danych z Niemiec, donoszących o niespodziewanym spadku zamówień w przemyśle w grudniu, spowodował, że nastąpiła konsolidacja kursu EUR/USD wokół wartości 1,3506. Wieczorem do ataku przystąpił jednak popyt, który kontynuował napór dzisiaj rano. Trudno jednoznacznie ocenić, kto stoi za takim zachowaniem, ale nieoficjalnie wskazuje się na azjatyckie banki, chociaż istnieją również zwolennicy zwykłego odreagowania.

Akcjonariat pracowniczy opłacalny dla polskich firm?

Akcjonariat pracowniczy jako rozwiązanie przynoszące zyski zarówno firmom i pracownikom? Jego zalety w Polsce i na świecie były jednym z tematów konferencji „Prywatyzacja pracownicza a rozwój przedsiębiorstw”. Spotkanie z udziałem ministra gospodarki Waldemara Pawlaka odbyło się 7 lutego 2011 r. w Warszawie.

Ustawa żłobkowa do podpisu przez prezydenta

Ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3 trafi do podpisu prezydenta. Sejm przyjął poprawki Senatu. Nowe rozwiązania zawarte w projekcie zakładają, że opieka nad dziećmi będzie realizowana przez żłobek, klub dziecięcy, dziennego opiekuna oraz nianię.

Jaka sytuacja na rynku pracy?

Bezrobocie rejestrowane w styczniu zwiększyło się wobec grudnia 2010 r. o 0,8 pkt proc. i na koniec miesiąca wyniosło 13,1 proc. W analogicznym okresie ubiegłego roku (styczeń 2009 - grudzień 2008) odnotowano identyczny wzrost bezrobocia (z 12,1 proc. do 12,9 proc.). Wzrost stopy bezrobocia nastąpił we wszystkich województwach, przy czym najsilniejszy w lubuskim oraz warmińsko-mazurskim (o 1,3 pkt proc.). Najmniejszy zaś w małopolskim, mazowieckim, podkarpackim i wielkopolskim.

Inwestorzy traktują po macoszemu rynki wschodzące

Na przełomie stycznia i lutego fundusze inwestycyjne lokujące na rynkach wschodzących poniosły największe od trzech lat straty. Odpłynęło z nich ponad 7 mld USD. Inaczej przedstawia się sytuacja z lokatami w regionie EMEA, czyli na rynkach wschodzących Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, do których należy również Polska – 20. tydzień z rzędu wzbogacały się one o nowe środki.

Notowania złotego zależne od danych z USA

Dziś rano euro nie przejawiał większych wahań względem dolara. Wydaje się, że inwestorzy odetchnęli z ulgą po wczorajszym wystąpieniu szefa Europejskiego Banku Centralnego. Z jego wypowiedzi wynikało, że groźba podwyżek stóp procentowych ze strony ECB nie jest realna.

Buble i Hity podatkowe 2010

Prezentujemy wyniki rankingu Buble i Hity podatkowe 2010 przygotowane przez miesięcznik ,,Forum Doradców Prawnych".

Mniej formalności dla przedsiębiorców?

Sejm kontynuuje prace na projektem ustawy Ministerstwa Gospodarki dotyczącym zniesienia barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Koszty administracyjne ponoszone przez przedsiębiorców w Polsce to prawie 78 mld zł.

Zmiany ograniczą dostęp do zamówień publicznych?

Wykluczenie wykonawcy z powodu zakończenia współpracy, za które zamawiający go obwinia - przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych. Zmiany mogą ograniczyć firmom dostęp do zamówień, ponieważ okoliczności wypowiedzenia umowy kształtuje sam zamawiający.

Żywność w Indiach droższa o przeszło 17%

Po analizie rynku opcji można dojść do wniosku, że zniżki na giełdzie wydają się coraz mniej prawdopodobne amerykańskim inwestorom. Pod koniec stycznia o 0,55 zmieniła się relacja liczby otwartych pozycji, zakładających spadek zmienności, do pozycji prognozujących wzrost. Jeszcze 21 stycznia wynosiła ona 0,45, wyznaczając 9-miesięczne minimum.

Gopodarce żywnościowej będzie lepiej?

Rząd zapowiada wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki żywnościowej. W tym celu Rada Ministrów planuje przeprowadzenie w latach 2011-2014 programu zwiększającego jej szanse w warunkach globalizacji i integracji europejskiej.

Ustawa żłobkowa coraz bliżej

27 stycznia br. Senat, po wniesieniu poprawek, przyjął ustawę o opiece nad dziećmi do lat 3. Ustawa trafiła z powrotem do Sejmu. Senatorowie zaproponowali m.in. zobowiązanie Ministerstwa Pracy do monitorowania realizacji ustawy i wprowadzenie możliwości przyznawania dotacji gminom na organizację opieki nad niepełnosprawnymi lub wymagającymi szczególnej opieki dziećmi do lat trzech.

Sobota 5 marca dniem otwartym w urzędach skarbowych

Ministerstwo Finansów zaprasza w sobotę 5 marca na dzień otwarty w urzędach skarbowych w całej Polsce. Wszyscy, którzy zamierzają osobiście złożyć zeznanie podatkowe, mogą odwiedzić swój urząd w godzinach od 9.00 do 13.00.

Dziś dzień handlowca - sprawdź, jakie są zarobki w handlu!

Wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w handlu w porównaniu do innych branż kształtowały się raczej na niskim poziomie – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak. Mediana płac dla całej branży wyniosła 3 050 PLN i była o prawie 2 000 PLN niższa niż w IT.

W poniedziałek amerykańskie byki przejęły ster

Wydaje się, że nadszedł dobry czas dla byków. Egipski dyktator jest bliski rezygnacji ze stanowiska prezydenta, aktywność gospodarcza poszczególnych krajów przeważnie wzrasta, na giełdzie pobijane są coraz to nowe rekordy, a ceny surowców pozostają czułe na zmiany. Gdzie tkwi haczyk?

Stosujesz testy w swojej firmie? Według jakich standardów i czy masz uprawnienia?

Instytut Rozwoju Biznesu, Pracownia Testów Psychologicznych PTP i Polska Fundacja Badań nad Zarządzaniem przeprowadziły badanie ankietowe na temat stosowania testów w polskich firmach, a w szczególności – jak są wybierane, przez kogo użytkowane, do czego służą. Wyniki badania będą zaprezentowane podczas wspólnej konferencji "Testy w biznesie. Standardy a praktyka", 11 marca 2011 roku w Centrum Konferencyjnym Instytutu w Serocku.

REKLAMA