REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 bilion euro niezapłaconych podatków w UE

zwalczanie nieuczciwej konkurencji podatkowej, oszustwa podatkowe w UE
zwalczanie nieuczciwej konkurencji podatkowej, oszustwa podatkowe w UE

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska zaprezentowała 6 grudnia 2012 r. plan działania przewidujący skuteczniejszą reakcję UE na oszustwa podatkowe i unikanie opodatkowania. Określono w nim kompleksowy pakiet środków do zastosowania w chwili obecnej i w przyszłości, które mają pomóc państwom członkowskim w zabezpieczeniu dochodów podatkowych.

-„Oszustwa podatkowe i unikanie opodatkowania powodują każdego roku w UE straty rzędu biliona euro. Stanowi to nie tylko skandaliczny ubytek tak potrzebnych dochodów, ale także zagraża uczciwemu opodatkowaniu. Państwa członkowskie muszą oczywiście zaostrzyć krajowe środki służące zwalczaniu oszustw podatkowych, jednak wyłącznie jednostronne rozwiązania nie przyniosą pożądanych efektów. Na jednolitym rynku, w zglobalizowanej gospodarce, niedopasowanie przepisów krajowych i luki w tych przepisach stają się skutecznym narzędziem w rękach osób szukających sposobów na uchylanie się od płacenia podatków. Zasadnicze znaczenie ma zatem zdecydowane i spójne stanowisko UE wobec osób uchylających się od opodatkowania oraz osób ułatwiających im tego rodzaju proceder” - powiedział Algirdas Šemeta, komisarz odpowiedzialny za podatki.

REKLAMA

Komisja przyjęła dwa zalecenia zachęcające państwa członkowskie do podjęcia natychmiastowych i skoordynowanych działań w sprawie konkretnych pilnych problemów.

REKLAMA

Pierwsze zalecenie przewiduje zdecydowaną reakcję UE wobec rajów podatkowych, wykraczającą poza dotychczasowe środki międzynarodowe. Zachęcono w nim państwa członkowskie do identyfikowania – korzystając ze wspólnych kryteriów – rajów podatkowych i wpisywania ich na krajowe „czarne listy”. Określono w nim również konkretne środki mające na celu przekonanie tych państw spoza UE do stosowania unijnych standardów rządzenia (czyli do stosowania wyższych obciążeń podatkowych).

Drugie zalecenie dotyczy agresywnego planowania podatkowego. Wskazano w nim sposoby rozwiązywania kwestii formalno-prawnych i eliminowania luk wykorzystywanych przez niektóre przedsiębiorstwa w celu unikania płacenia swoich zobowiązań podatkowych. Państwa członkowskie zachęca się do wzmocnienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, aby wykluczyć sytuacje, w których pewne transakcje nie zostają w ogóle opodatkowane. Państwa członkowskie powinny również przyjąć wspólną ogólną zasadę zapobiegania nadużyciom, na podstawie której mogłyby pomijać wszelkie sztuczne porozumienia zawierane w celu uniknięcia opodatkowania i opodatkowywać czynności w oparciu o ich faktyczny cel gospodarczy.

Nowości w polsko - cypryjskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania od 2013 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Norwegią

Raje podatkowe, coraz częściej utracone

Inne inicjatywy przewidziane w ogłoszonym planie działania obejmują:

- wprowadzenie kodeksu podatników;

- wprowadzenie unijnego numeru identyfikacji podatkowej, a także

- przegląd zapisanych w kluczowych dyrektywach UE przepisów służących zwalczaniu nadużyć oraz opracowanie wspólnych wytycznych w zakresie monitorowania przepływów pieniężnych.

REKLAMA

W celu dalszego usprawnienia podejmowanych w UE prac poświęconych szkodliwej konkurencji podatkowej zaapelowano do państw członkowskich o zdynamizowanie prac nad unijnym kodeksem postępowania w zakresie opodatkowania przedsiębiorstw (harmonizacja CIT).

W przypadku nieuzgodnienia i niewdrożenia w szybki i skuteczny sposób rozwiązań pozwalających wyeliminować konkretne przypadki niedopasowania przepisów, Komisja przedstawi, w stosownych przypadkach, wnioski ustawodawcze przewidujące podjęcie stosownych działań. Zalecono również rozszerzenie zakresu kodeksu postępowania o szczególne systemy podatkowe dla zamożnych osób fizycznych.

Przedstawiony przez Komisję plan działania stanowić będzie solidny wkład UE w międzynarodową debatę nad kwestiami uchylania się od opodatkowania i unikania opodatkowania, zwłaszcza w obrębie OECD i grupy G20. Wzmocni zatem stanowisko UE, która domaga się wyższych standardów dobrego rządzenia w zakresie podatków na całym świecie.

Kolejne działania

Aby zadbać, by przedstawiony przez Komisję plan działania był realizowany w przyszłości, Komisja stworzy nowe aktywne narzędzia i tablice wyników służące monitorowaniu postępów, tak aby zachować impet w walce z oszustwami podatkowymi i unikaniem opodatkowania. Nowa platforma na rzecz dobrego rządzenia w zakresie podatków pozwoli na monitorowanie stosowania przez państwa członkowskiego przyjętych dziś zaleceń i publikowanie sprawozdań w tym względzie.

Plan działania i zalecenia zostaną teraz przedstawione Radzie Ministrów Finansów UE i Parlamentowi Europejskiemu.

Wcześniejsze ustalenia

Na posiedzeniu Rady Europejskiej w marcu 2012 r. państwa członkowskie zwróciły się do Komisji o szybkie opracowanie konkretnych sposobów zaostrzenia walki z oszustwami podatkowymi i uchylaniem się od opodatkowania, w tym w stosunkach z państwami trzecimi.

Pierwszą reakcją na to wezwanie było przyjęcie przez Komisję w czerwcu komunikatu formułującego kluczowe wyzwania, których źródłem są oszustwa podatkowe i uchylanie się od opodatkowania, oraz konkretne środki służące ich wyeliminowaniu (zob. IP/12/697). W komunikacie tym zapowiedziano również, że do końca roku Komisja wystąpi z planem działania oraz przedstawi konkretne pomysły na skuteczniejszą walkę z rajami podatkowymi i agresywnym planowaniem podatkowym. Dziś właśnie Komisja zrealizowała swoją zapowiedź.

Oprócz konieczności podejmowania działań na szczeblu UE, Komisja podkreśliła również konieczność poprawy przez państwa członkowskie poziomu przestrzegania przepisów prawa podatkowego oraz potrzebę zaostrzenia walki z oszustwami podatkowymi na gruncie krajowym. Do dziesięciu państw członkowskich skierowano szczegółowe zalecenia w tym względzie w ramach europejskiego semestru 2012.

Plan działania i zalecenia Komisji Europejskiej

Unijne strony internetowe poświęcone oszustwom podatkowym i unikaniu opodatkowania:

http://ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/tax_fraud_evasion/index_en.htm

http://ec.europa.eu/taxation_customs/common/publications/com_reports/taxation/index_en.htm

MEMO/12/949

Źródło: Komisja Europejska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA