| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Coraz słabszy wzrost gospodarczy

Coraz słabszy wzrost gospodarczy

Według danych GUS w trzecim kwartale 2012 roku wzrost gospodarczy wzrósł jedynie o 1,4 proc.

Najbardziej niepokojący w III kwartale br. jest wręcz dramatyczny spadek spożycia indywidualnego. W szczycie osłabienia gospodarczego w 2009 roku, w żadnym kwartale nie odnotowaliśmy takiego załamania spożycia. Widać, że konsumpcja przestała być głównym motorem napędowym PKB.

Nie zaskakuje natomiast zmniejszenie się dynamiki inwestycji. Tego można się było spodziewać po ich „eksplozji" w 2011 roku i na początku tego roku. Kurczą się też zapasy, aczkolwiek już nie w takim tempie, jak w II kwartale br., co świadczy o tym, że dostosowywanie przedsiębiorstw do trudnej sytuacji rynkowej powoli dobiega końca.

Zobacz: Pieniądze z urzędu pracy na start własnego biznesu

Niepokoi silne wygaszenie wzrostu w przemyśle, chociaż nadal dobrze sobie radzą sektory transportu i gospodarki magazynowej, a stabilnie rośnie sektor informacji i komunikacji oraz działalności finansowo-ubezpieczeniowej. Natomiast branża budowlana to jazda w dół bez trzymanki. Najważniejszym czynnikiem wzrostu PKB w 3. kwartale okazał się eksport netto, i to mimo, że dynamika eksportu maleje. Jednak drugi kwartał z rzędu słabnie import, co daje dodatnią kontrybucję eksportu netto do PKB. Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia w najbliższych miesiącach. To eksport netto, a nie konsumpcja indywidualna, i nie inwestycje będą ciągnęły gospodarkę.

W IV kwartale br. wzrost gospodarczy zapewne nie przekroczy 1 proc., a w całym 2012 roku wyniesie niestety poniżej 2 proc. W pierwszym kwartale 2013 roku grozi nam natomiast recesja.

Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK