| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > CBOS: ZUS na czwórkę

CBOS: ZUS na czwórkę

Zmniejszył się odsetek osób niezadowolonych z ZUS. Polacy lepiej oceniają Zakład Ubezpieczeń Społecznych niż 5 lat temu - wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS w ramach projektu "Polak w urzędzie".

"Zaangażowaniem, poświęcaniem czasu i uwagi interesantom wyróżniają się na tle innych urzędów pracownicy ZUS"  -  to jeden z cytatów, jaki znalazł się w najnowszym raporcie CBOS z badania "Polak w urzędzie". Obsługa w ZUS została oceniona przez Polaków na mocną "czwórkę", w rankingu urzędów ZUS nieznacznie ustąpił tylko starostwom powiatowym.

CBOS powtórzył badanie sprzed 5 lat, kiedy po raz pierwszy zapytał Polaków o ich doświadczenia z urzędami.  Wyniki uzyskane w 2007 roku są podobne do tegorocznych - piszą autorzy badania.  Z jednym wyjątkiem: Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tu wzrost pozytywnych ocen jest bardzo widoczny.

Polecamy: Składki ZUS pracodawcy i pracownika w 2013 roku

O ile przez pięcioma laty na główne pytanie w ankiecie: "Czy był(a) Pan(i) zadowolony(a) ze sposobu załatwienia sprawy w urzędzie?" odpowiedzi "tak, sprawa została załatwiona od ręki" udzieliło  33 proc. klientów ZUS, o tyle w 2012 roku wskaźnik ten wzrósł do 53 proc.

Równocześnie zmniejszył się odsetek osób niezadowolonych z obsługi w ZUS. W 2007 roku 22 proc. badanych przyznało, że wprawdzie udało się załatwić sprawę, ale było to bardzo uciążliwe. W 2012 roku odsetek takich odpowiedzi spadł o 10 punktów procentowych, do 12 proc.

Polecamy: Składki ZUS 2013

W skali od 1 do 5, gdzie "1" oznacza ocenę zdecydowanie negatywną, ZUS został oceniony na 4,1, nieznacznie tylko ustępując starostwom powiatowym.

- To badanie potwierdza, że ZUS zmierza we właściwym kierunku. Wdrożona w 2010 strategia przekształceń ZUS, której celem jest realizacja modelu zorientowanej na klienta, a zarazem dbającej o publiczny grosz instytucji,  przynosi wymierne efekty - komentuje wynik badania CBOS prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.

Wzrost satysfakcji klientów widoczny jest także w prowadzonych od dwóch lat na zlecenie ZUS, współfinansowanych przez Unię Europejską z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, badaniach pracowni MillwardBrown SMG/KRC. I tak np. ze zrealizowanego właśnie czwartego etapu badań wynika, że wyraźnie wzrosło zadowolenie z obsługi w ZUS wśród przedsiębiorców.

Źródło: zus.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK