| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Małe firmy walczą z bezrobociem

Małe firmy walczą z bezrobociem

Pomimo słabej kondycji gospodarki firmy bronią się przed redukcją zatrudnienia - wynika z raportu NBP "Badanie Ankietowe Rynku Pracy 2012". Przedsiębiorcy wolą uniknąć kosztownego procesu rekrutacji.

- Pracodawcy, mimo spowolnienia gospodarczego, robią wszystko, żeby utrzymać zatrudnienie w firmach - mówi Monika Zakrzewska, komentując wyniki, opublikowanego raportu.

- Walka z bezrobociem stała się najważniejszym zadaniem dla rządu, publicznych służb zatrudnienia. Problem dostrzegają również pracodawcy. Co prawda, na razie nie tworzą oni wielu nowych miejsc pracy z obawy przed niepewną przyszłością, ale starają się ograniczyć do minimum masowe zwolnienia. Robią wszystko, aby ochronić miejsca pracy i utrzymać zatrudnienie na obecnym poziomie. I to m.in. dzięki ich wysiłkom wskaźnik bezrobocia nie poszybował w górę.

Raport z badania potwierdza także tezę, że mimo wysokiego bezrobocia firmy nadal mają trudności w pozyskiwaniu nowych pracowników (proces rekrutacyjny trwa długo i jest kosztowny).

Polecamy: Rząd przyjął projekt trzeciej ustawy deregulacyjnej

Zmniejsza się liczba osób bezrobotnych przyznających, że nie szukają zatrudnienia (pozostają w rejestrach wyłącznie dla utrzymania uprawnienia do bezpłatnej opieki zdrowotnej). To bardzo dobra wiadomość, ponieważ bezrobocie jest zjawiskiem dziedzicznym, obniżającym poczucie wartości rodzin, czego dowodzi między innymi oczekiwanie niższych pensji wśród osób poszukujących pracy, które mają w swoim otoczeniu bezrobotnych.

Dane z rynku pracy za ostatni miesiąc są bardziej optymistyczne niż się spodziewaliśmy. Niemniej przed nami trudne trzy ostatnie miesiące roku, które z pewnością przyniosą wzrost bezrobocia - dodaje Monika Zakrzewska.

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy Rejestr Wierzytelności

Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK