| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Stopa bezrobocia niższa przy flexipracy

Stopa bezrobocia niższa przy flexipracy

Rośnie stopa bezrobocia w państwach UE. W Polsce w ciągu ostatniego roku zwiększyła się o 0,6 proc. do 12,4 proc. Najłatwiej znaleźć pracę w krajach, które popularyzują elastyczne sposoby zatrudniania.

Wg danych Eurostatu stopa bezrobocia w UE w sierpniu br. wyniosła 10,5%, a więc w przeciągu roku wzrosła o 0,8%. Także dane Komisji Europejskiej za 2011 r. – szybko rosnąca grupa osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze pracy (ok. 8,6 mln) oraz zwiększająca się liczba pracujących w szarej strefy (ok. 10,9 mln) – świadczą o pogarszającej się sytuacji na rynku pracy.

Sytuacja na rynku pracy pogarsza się również w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w ciągu ostatniego roku (od sierpnia 2011 r. do sierpnia 2012 r.) wzrosła z 11,8% do 12,4%. Zdaniem Pracodawców RP, aby zapobiec dalszemu wzrostowi poziomu bezrobocia, konieczne jest uelastycznienie rynku pracy oraz odblokowanie środków Funduszu Pracy.

Polecamy: Branża golfowa nie daje się kryzysowi

– Statystyki jednoznacznie pokazują, że w państwach stosujących elastyczne formy zatrudnienia poziom bezrobocia jest niższy. W krajach strefy euro charakteryzujących się takim podejściem – tj. w Holandii, Austrii i Niemczech – stopa bezrobocia oscyluje w okolicach 5%. Najgorzej sytuacja wygląda w państwach o sztywnych regulacjach, tj. Hiszpanii i Grecji, gdzie wskaźnik ten kształtuje się odpowiednio na poziomie 25,1% oraz 24,4% – mówią eksperci Pracodawców RP. Przyznają także, że choć w państwach, w których stosuje się elastyczne formy zatrudnienia, znacznie łatwiej jest rozwiązywać umowy związane ze świadczeniem pracy, to jednocześnie łatwiej też szybko znaleźć nową pracę.

Polecamy: Używany samochód jako auto firmowe obniży zobowiązania podatkowe

Drugim działaniem wspierającym rynek pracy powinno być odblokowanie środków znajdujących się w ramach Funduszu Pracy. Tu jednak napotykamy silny opór ze strony resortu finansów. – Tymczasem obecna pogarszająca się sytuacja gospodarcza, nieprzyjazne dla tworzenia nowych miejsc pracy otoczenie makroekonomiczne i rosnące bezrobocie powinny być dla rządu wystarczającymi przesłankami do tego, by uruchomić zgromadzone tam środki, zamiast je nieracjonalnie zamrażać. Takie działanie Ministerstwa Finansów motywowane jest wyłącznie próbą uniknięcia powiększenia deficytu - mówią eksperci. – Pozwólmy, by dostępne instrumenty mogły być wykorzystane zgodnie z ich przeznaczeniem, zwłaszcza w momencie, kiedy są szczególnie potrzebne – dodają.

Źródło: Pracodawcy RP

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK