| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Stopa bezrobocia niższa przy flexipracy

Stopa bezrobocia niższa przy flexipracy

Rośnie stopa bezrobocia w państwach UE. W Polsce w ciągu ostatniego roku zwiększyła się o 0,6 proc. do 12,4 proc. Najłatwiej znaleźć pracę w krajach, które popularyzują elastyczne sposoby zatrudniania.

Wg danych Eurostatu stopa bezrobocia w UE w sierpniu br. wyniosła 10,5%, a więc w przeciągu roku wzrosła o 0,8%. Także dane Komisji Europejskiej za 2011 r. – szybko rosnąca grupa osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze pracy (ok. 8,6 mln) oraz zwiększająca się liczba pracujących w szarej strefy (ok. 10,9 mln) – świadczą o pogarszającej się sytuacji na rynku pracy.

Sytuacja na rynku pracy pogarsza się również w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w ciągu ostatniego roku (od sierpnia 2011 r. do sierpnia 2012 r.) wzrosła z 11,8% do 12,4%. Zdaniem Pracodawców RP, aby zapobiec dalszemu wzrostowi poziomu bezrobocia, konieczne jest uelastycznienie rynku pracy oraz odblokowanie środków Funduszu Pracy.

Polecamy: Branża golfowa nie daje się kryzysowi

– Statystyki jednoznacznie pokazują, że w państwach stosujących elastyczne formy zatrudnienia poziom bezrobocia jest niższy. W krajach strefy euro charakteryzujących się takim podejściem – tj. w Holandii, Austrii i Niemczech – stopa bezrobocia oscyluje w okolicach 5%. Najgorzej sytuacja wygląda w państwach o sztywnych regulacjach, tj. Hiszpanii i Grecji, gdzie wskaźnik ten kształtuje się odpowiednio na poziomie 25,1% oraz 24,4% – mówią eksperci Pracodawców RP. Przyznają także, że choć w państwach, w których stosuje się elastyczne formy zatrudnienia, znacznie łatwiej jest rozwiązywać umowy związane ze świadczeniem pracy, to jednocześnie łatwiej też szybko znaleźć nową pracę.

Polecamy: Używany samochód jako auto firmowe obniży zobowiązania podatkowe

Drugim działaniem wspierającym rynek pracy powinno być odblokowanie środków znajdujących się w ramach Funduszu Pracy. Tu jednak napotykamy silny opór ze strony resortu finansów. – Tymczasem obecna pogarszająca się sytuacja gospodarcza, nieprzyjazne dla tworzenia nowych miejsc pracy otoczenie makroekonomiczne i rosnące bezrobocie powinny być dla rządu wystarczającymi przesłankami do tego, by uruchomić zgromadzone tam środki, zamiast je nieracjonalnie zamrażać. Takie działanie Ministerstwa Finansów motywowane jest wyłącznie próbą uniknięcia powiększenia deficytu - mówią eksperci. – Pozwólmy, by dostępne instrumenty mogły być wykorzystane zgodnie z ich przeznaczeniem, zwłaszcza w momencie, kiedy są szczególnie potrzebne – dodają.

Źródło: Pracodawcy RP

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK