| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ponad połowa mazowieckich firm zainwestowała w innowacje

Ponad połowa mazowieckich firm zainwestowała w innowacje

Ponad 60 proc. firm z województwa mazowieckiego wydało do 50 tys. zł na działalność innowacyjną. Głównie na zakup maszyn.

62,5 proc. firm na Mazowszu poniosło w latach 2009-2011 nakłady na działalność innowacyjną. Przeważnie były to wydatki do 50 tys. zł i trafiły przede wszystkim na zakup maszyn i urządzeń technicznych, oprogramowania oraz doskonalenie zawodowe pracowników związane z działalnością innowacyjną - wynika z badania efektywności współpracy biznesu z nauką, które zostało zrealizowane na zlecenie Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza, członka PKPP Lewiatan.

Z badań wynika, że co trzecie ankietowane przedsiębiorstwo (32,1 proc.) współpracowało z ośrodkami naukowo-badawczymi (ON-B), najczęściej były to uczelnie wyższe i instytuty badawcze. Współpracę podejmowały firmy i dotyczyła ona przede wszystkim nowego/ulepszonego produktu, procesu, doradztwa (w zakresie różnych obszarów działalności firmy), doskonalenia zawodowego pracowników przedsiębiorstwa oraz standardów zarządzania jakością.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Współpraca polegała na zlecaniu prac badawczych, ekspertyz, podpisywaniu umów/porozumień (w tym sponsoring, granty, staże, praktyki, szkolenia, doradztwo) czy realizacji projektów celowych. Finansowana była najczęściej ze środków własnych i krajowych publicznych. Jakie były korzyści tej współpracy? Dla 94 proc. firm to zwiększenie asortymentu produktów/ usług, możliwość wejścia na nowe rynki, poprawa jakości oferowanych produktów/usług oraz dostęp do specjalistycznej wiedzy. Powodowało to wzrost wielkości przychodów przedsiębiorstw, najczęściej do 10 proc.

Dla 28 proc. firm barierą utrudniającą współpracę z ON-B był brak wiedzy, ofert i środków finansowych. Mimo wskazanych barier, firmy planują podjąć współpracę z otoczeniem naukowym.

Źródło: PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK