| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ponad połowa mazowieckich firm zainwestowała w innowacje

Ponad połowa mazowieckich firm zainwestowała w innowacje

Ponad 60 proc. firm z województwa mazowieckiego wydało do 50 tys. zł na działalność innowacyjną. Głównie na zakup maszyn.

62,5 proc. firm na Mazowszu poniosło w latach 2009-2011 nakłady na działalność innowacyjną. Przeważnie były to wydatki do 50 tys. zł i trafiły przede wszystkim na zakup maszyn i urządzeń technicznych, oprogramowania oraz doskonalenie zawodowe pracowników związane z działalnością innowacyjną - wynika z badania efektywności współpracy biznesu z nauką, które zostało zrealizowane na zlecenie Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza, członka PKPP Lewiatan.

Z badań wynika, że co trzecie ankietowane przedsiębiorstwo (32,1 proc.) współpracowało z ośrodkami naukowo-badawczymi (ON-B), najczęściej były to uczelnie wyższe i instytuty badawcze. Współpracę podejmowały firmy i dotyczyła ona przede wszystkim nowego/ulepszonego produktu, procesu, doradztwa (w zakresie różnych obszarów działalności firmy), doskonalenia zawodowego pracowników przedsiębiorstwa oraz standardów zarządzania jakością.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Współpraca polegała na zlecaniu prac badawczych, ekspertyz, podpisywaniu umów/porozumień (w tym sponsoring, granty, staże, praktyki, szkolenia, doradztwo) czy realizacji projektów celowych. Finansowana była najczęściej ze środków własnych i krajowych publicznych. Jakie były korzyści tej współpracy? Dla 94 proc. firm to zwiększenie asortymentu produktów/ usług, możliwość wejścia na nowe rynki, poprawa jakości oferowanych produktów/usług oraz dostęp do specjalistycznej wiedzy. Powodowało to wzrost wielkości przychodów przedsiębiorstw, najczęściej do 10 proc.

Dla 28 proc. firm barierą utrudniającą współpracę z ON-B był brak wiedzy, ofert i środków finansowych. Mimo wskazanych barier, firmy planują podjąć współpracę z otoczeniem naukowym.

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »