| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > W dużych firmach powiało optymizmem

W dużych firmach powiało optymizmem

Eksport staje się motorem napędowym kondycji dużych firm. Na zamówienia bardziej narzeka sektor MŚP.

- Firmy sygnalizują osłabienie zamówień krajowych, jednocześnie wskazują, że z zamówieniami zagranicznymi nie jest źle - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan, komentując sierpniowe wyniki badania koniunktury GUS.

- Widać to wyraźnie po różnicach w ocenie klimatu koniunktury w firmach dużych (które w dużej części są eksporterami), która się nieznacznie poprawiła oraz w firmach małych i średnich, która jest słabsza niż przed miesiącem. Świadczą o tym także pozytywne oceny klimatu koniunktury w branżach eksportowych, m.in. chemicznej, maszyn i urządzeń, wyrobów z tworzyw sztucznych.

Firmy przemysłowe z rezerwą wypowiadają się o planach produkcyjnych na najbliższe miesiące. Niepokoi, szczególnie duże kurczenie się portfela zamówień krajowych. To zapewne efekt spadku inwestycji przedsiębiorstw, ale także osłabienia konsumpcji. Niestety, w najbliższych miesiącach sytuacja może się jeszcze pogorszyć ponieważ nasze zarobki realnie nie rosną, a niestety część firm zapowiada redukcje zatrudnienia.

Polecamy: Firmy podniosą wynagrodzenia

Zdecydowanie poważniejsze problemy sygnalizują natomiast firmy budowlane, niezależnie od wielkości. A budownictwo to prawie 8 proc. wartości dodanej wytwarzanej w gospodarce. Jego problemy oznaczają zatem także problemy w całej gospodarce. Druga połowa 2012 r. nie rysuje się zatem optymistycznie - należy się spodziewać dalszego osłabienia w gospodarce. Optymistami są, tradycyjnie już, jedynie firmy z sektora informacja i komunikacja oraz działające na rynku finansowym. Podobne wyniki pokazało badanie PKPP Lewiatan dotyczące kondycji firm z sektora MSP - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło: PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK