| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > KE przydzieliła uprawnienia CO2

KE przydzieliła uprawnienia CO2

Komisja Europejska zatwierdziła złożony przez Polskę wniosek o przydział bezpłatnych uprawnień do emisji CO2. Jest jeden warunek: zainteresowane przedsiębiorstwa muszą zainwestować.

Warunkiem otrzymania bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 jest wykonanie odpowiednich inwestycji przez zainteresowane przedsiębiorstwa. Jedynie 6 instalacji, zdaniem KE, nie kwalifikuje się do otrzymania bezpłatnych uprawnień.

Wszystkie instalacje zgłoszone przez Polskę (istniejące oraz o fizycznie rozpoczętym procesie inwestycyjnym), z wyjątkiem tych wymienionych w załączniku I i II Decyzji Komisji Europejskiej, otrzymają nieodpłatne uprawnienia do emisji CO2. Warunkiem ich otrzymania jest wykonanie odpowiednich inwestycji, wymienionych w Krajowym Planie Inwestycyjnym (KPI) dołączonym do wniosku derogacyjnego. Zgodnie z Decyzją KE przejściowy przydział bezpłatnych uprawnień na modernizację wytwarzania energii elektrycznej jest zależny od spełnienia warunków wskazanych w tym dokumencie.

Z kolei instalacje wskazane w załączniku II punkt B, mogą w mniejszym stopniu otrzymać bezpłatne uprawnienia. Warunkiem jest  wprowadzenie zmiany we wniosku derogacyjnym polegającej na wyłączeniu z przydziału tej części instalacji, która została rozbudowana po 30 czerwca 2011r.

W załączniku III do decyzji KE, wskazane zostały te pozycje KPI, które nie mogą zostać wykorzystane do rozliczenia nieodpłatnych uprawnień do emisji. Nie wyklucza to jednak rozliczenia uprawnień przy pomocy nakładów na inne zadania inwestycyjne wskazane w KPI.

Polecamy: Fundusze z UE na pierwsze wdrożenie wynalazku

Bilansowanie bezpłatnie przyznanych uprawnień do emisji może odbywać się także przez zadania z KPI realizowane w ramach tej samej grupy kapitałowej. W przypadku braku takiej możliwości, prowadzący instalację w ramach danej grupy będzie mógł współfinansować zadania realizowane przez operatorów systemów przesyłowych PSE lub Gaz System Operator.

W decyzji wskazano również, że przydział uprawnień w oparciu o metodę emisji zweryfikowanych (tzw. Grandfathering) musi zostać skorygowany.

Polska zgłosi KE uwagi przekazane przez operatorów instalacji. Zgodnie z Decyzją Komisji, nasz kraj powinien przedłożyć Komisji Europejskiej poprawiony wniosek derogacyjny najpóźniej 1 stycznia 2013 r.

Polecamy: Instytucje, na które może trafić beneficjent – poradnik

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK