| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Producenci i importerzy RTV i IT proponują zmiany w prawie autorskim

Producenci i importerzy RTV i IT proponują zmiany w prawie autorskim

Przedstawiciele branży elektrycznej i elektronicznej przedstawili projekt zmian prawa autorskiego. Producenci i importerzy domagają się zmodyfikowania zasad uiszczania opłaty reprograficznej.

Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE) przygotowuje projekt zmian do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nowe przepisy mają przede wszystkim zmienić zasady uiszczania i dystrybuowania środków z opłaty reprograficznej.

Producenci oraz importerzy m.in. magnetofonów, magnetowidów, kserokopiarek, skanerów i czystych nośników służących do utrwalania utworów, mają obowiązek uiszczania rekompensaty organizacjom zbiorowego zarządzania na rzecz twórców, za straty spowodowane wykorzystywaniem ich produktów (tzw. opłaty reprograficznej).

Opłata nie może przekraczać 3 proc. kwoty należnej z tytułu sprzedaży urządzeń i nośników.

Przedsiębiorcy proponują przede wszystkim dwa nowe rozwiązania. Po pierwsze podzielenie urządzeń reprograficznych na dwie kategorie: dla obrotu profesjonalnego i prywatnego oraz uiszczanie opłaty jedynie od sprzętu sprzedawanego na użytek konsumentów. Po drugie zmianę zasad naliczania opłaty reprograficznej. Zamiast od kwoty brutto, należności miałby powstawać w oparciu o kwotę netto.  

Polecamy: Opłata reprograficzna 2012

ZIPSEE to związek pracodawców branży elektronicznej i elektrycznej zrzeszający 13 największych firm będących producentami i importerami RTV i IT.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK