| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Producenci i importerzy RTV i IT proponują zmiany w prawie autorskim

Producenci i importerzy RTV i IT proponują zmiany w prawie autorskim

Przedstawiciele branży elektrycznej i elektronicznej przedstawili projekt zmian prawa autorskiego. Producenci i importerzy domagają się zmodyfikowania zasad uiszczania opłaty reprograficznej.

Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE) przygotowuje projekt zmian do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nowe przepisy mają przede wszystkim zmienić zasady uiszczania i dystrybuowania środków z opłaty reprograficznej.

Producenci oraz importerzy m.in. magnetofonów, magnetowidów, kserokopiarek, skanerów i czystych nośników służących do utrwalania utworów, mają obowiązek uiszczania rekompensaty organizacjom zbiorowego zarządzania na rzecz twórców, za straty spowodowane wykorzystywaniem ich produktów (tzw. opłaty reprograficznej).

Opłata nie może przekraczać 3 proc. kwoty należnej z tytułu sprzedaży urządzeń i nośników.

Przedsiębiorcy proponują przede wszystkim dwa nowe rozwiązania. Po pierwsze podzielenie urządzeń reprograficznych na dwie kategorie: dla obrotu profesjonalnego i prywatnego oraz uiszczanie opłaty jedynie od sprzętu sprzedawanego na użytek konsumentów. Po drugie zmianę zasad naliczania opłaty reprograficznej. Zamiast od kwoty brutto, należności miałby powstawać w oparciu o kwotę netto.  

Polecamy: Opłata reprograficzna 2012

ZIPSEE to związek pracodawców branży elektronicznej i elektrycznej zrzeszający 13 największych firm będących producentami i importerami RTV i IT.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

LeftHand

Firma LeftHand od ponad 15 lat istnieje na rynku oprogramowania księgowego na systemy Linux i Windows.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »