| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Olimpiada w Londynie 2012 - poradnik polskiego kibica

Olimpiada w Londynie 2012 - poradnik polskiego kibica

Przedsiębiorcy i inne osoby planujące wyjazd do Londynu na Igrzyska Olimpijskie 2012 albo w czasie tej imprezy powinny zapoznać się z poradnikiem zawierającym szereg szczegółowych, niezwykle przydatnych informacji.

Ruch jest lewostronny i inne wskazówki dla zmotoryzowanych kibiców

1. Obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa na przednich i tylnych siedzeniach.

2. Rozmowa przez telefon komórkowy podczas prowadzenia pojazdu jest zabroniona.

3. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierującego pojazdem wynosi 0,8 promila.

4. Zielona karta nie jest dokumentem obowiązkowym. Nadal jednak służy za dowód ubezpieczenia i w razie wypadku ułatwia uzyskanie odszkodowania. Zalecane jest wykupienie ubezpieczenia autocasco (AC). W Wielkiej Brytanii polisa ubezpieczeniowa wykupywana jest na kierowcę, a nie na pojazd, jak w Polsce. Dlatego też poruszanie się samochodem użyczonym może wywoływać wątpliwości co do zakresu posiadanego ubezpieczenia. Dopuszczalne jest poruszanie się samochodem zarejestrowanym w innym państwie UE przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.

5. W czasie Igrzysk Olimpijskich trzeba liczyć się z utrudnieniami na ulicach Londynu - korzystaj z transportu publicznego.

6. Zasady parkowania w Londynie: ciągła żółta linia - pojedyncza oznacza zakaz zatrzymywania się i postoju w godzinach określonych na znaku (zazwyczaj do 18.30), zatrzymanie się w celu odebrania lub wysadzenia pasażerów jest dopuszczalne.
Podwójna żółta linia oznacza całkowity zakaz zatrzymywania się i postoju. Ciągłe czerwone linie - pojedyncza oznacza zakaz zatrzymywania się i postoju w godzinach określonych znakiem, podwójna - bezwzględny zakaz zatrzymywania się i postoju. Clearways - w strefie tak oznaczonej obowiązuje całkowity zakaz zatrzymywania się oraz postoju.
Stawki mandatów za nieprawidłowe parkowanie wynoszą od 50 do 65 funtów w zależności od strefy miasta, o ile zostaną uiszczone w ciągu 14 dni. Po tym czasie opłata wzrasta dwukrotnie. W niektórych strefach policja ma prawo założyć blokadę na koła.

7. Jeśli chcesz wjechać samochodem do centrum Londynu, musisz opłacić tzw. congestion charge. Stawka to 10 funtów za dzień.

Pakiety (abonamenty) medyczne dla pracowników

Transport publiczny

Przed pierwszym przejazdem warto zaopatrzyć się w tzw. kartę Oyster, dzięki której możesz o około połowę ograniczyć koszty transportu. Karta kosztuje 5 funtów (zwrotny depozyt). Pojedynczy przejazd autobusem z kartą Oyster kosztuje 1,35 funta, metrem od 2 funtów (w zależności od ilości przejechanych stref i pory dnia). Przejazd na podstawie jednorazowego biletu kosztuje odpowiednio 2,30 i 4 funty.

Wszelkie niezbędne informacje na temat transportu publicznego w Londynie w czasie Igrzysk Olimpijskich znajdziesz na stroniewww.getaheadofthegames.com.

W Londynie funkcjonują dwa rodzaje taksówek. Czarne, tzw. black cabs, oraz tańsze –minicabs. Black cabs zatrzymujesz gestem ręki lub zamawiasz telefonicznie. Wolne taksówki mają zapaloną żółtą lampkę z napisem "for hire". Minicaby zamawia się tylko telefonicznie.

Bezpieczeństwo

Jeśli padłeś ofiarą przestępstwa, masz prawo starać się o odszkodowanie w Criminal Injuries Compensation Authority (CICA). Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie internetowejwww.cica.gov.uk.

Największa liczba przestępstw popełniana jest w londyńskich dzielnicach Westminster i Camden (na podstawie danych statystycznych Metropolitan Police). Na ogół są to drobne kradzieże i zakłócanie porządku publicznego. Poważne przestępstwa, takie jak rozboje i pobicia, popełniane są najczęściej w dzielnicach Tower Hamlets, Southwark, Lambeth oraz Haringey.

Policja ma obowiązek przyjmowania zawiadomień o kradzieży dokumentów i mienia. Jednak ze względu na dużą ilość tych zgłoszeń często odmawia wydawania odpowiedniego zaświadczenia.

Picie alkoholu w miejscach publicznych jest dozwolone, chyba że lokalne przepisy stanowią inaczej. W niektórych miejscach spożywanie alkoholu może być czasowo zabronione (Designated Public Places Orders). Niezgodne z prawem jest spożywanie alkoholu w środkach komunikacji miejskiej.

W Wielkiej Brytanii nie ma obowiązku noszenia przy sobie dokumentu tożsamości, ale w czasie Igrzysk miej lepiej ze sobą fotokopię paszportu lub dowodu osobistego. Sam dokument zostaw bezpiecznym miejscu.

Pomoc konsularna

Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie uruchamia dodatkowe numery telefonów alarmowych wyłącznie dla osób przebywających na terenie Wielkiej Brytanii w związku z Igrzyskami i Paraolimpiadą:
+44 74 2526 5407, +44 74 2366 4348 (czynne w dniach 27.07-12.08 oraz 29.08-9.09).

W czasie Igrzysk będą również czynne dwa punkty informacji konsularnej:
Wydział Konsularny, 73 New Cavendish Street, Londyn, W1W 6LS (najbliższa stacja metra: Oxford Circus), tel. +44 20 7291 3914 w godzinach od 8.30 do 19.30,
Polonijne Centrum Olimpijskie w POSK-u, 238-246 King Street, Londyn W6 0RF (najbliższa stacja metra: Ravenscourt Park) w godzinach od 10.00 do 18.00.

Konsul może udzielić pomocy w nagłych przypadkach losowych. W przypadku utraty paszportu lub innych dokumentów podróży konsul może, po uprzednim potwierdzeniu tożsamości, wydać paszport tymczasowy na powrót do kraju.

W razie utraty pieniędzy konsul może pośredniczyć w nawiązaniu kontaktu z krewnymi lub znajomymi w Polsce, a w uzasadnionych przypadkach, jeżeli nie ma innych możliwości przekazania pieniędzy, wypłacić wnioskującemu kwotę, jaka zostanie wpłacona przez krewnych lub znajomych na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie. W szczególnie uzasadnionych przypadkach może udzielić pomocy finansowej niezbędnej na powrót do Polski najtańszym środkiem transportu. Kwota, na jaką została udzielona , musi zostać zwrócona w ciągu 30 dni.

W przypadku zatrzymania, aresztowania lub pozbawienia wolności obywatel RP ma prawo wnioskować o kontakt z konsulem. Należy przy tym pamiętać, że uprawnienia konsula są ograniczone. Konsul nie może regulować jakichkolwiek zobowiązań finansowych, takich jak długi, grzywny, mandaty, koszty postępowania sądowego itp., świadczyć usług, które wykonują biura turystyczne, banki, firmy ubezpieczeniowe oraz firmy transportowe. Konsul nie pomaga w uzyskaniu zakwaterowania i nie pełni funkcji adwokata.

Źródło: Wydział Konsularny Ambasady RP w Wielkiej Brytanii

Więcej o Igrzyskach Olimpijskich w Londynie:
Oficjalna strona Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich 2012 w Londynie:www.london2012.com
Oficjalna strona ruchu olimpijskiego: www.olympic.org
Strona Polskiego Komitetu Olimpijskiego: www.olimpijski.pl
Strona Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego: www.paralympic.org.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK