| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ochłodzenie na linii Europa - Chiny uderzy w polskie firmy

Ochłodzenie na linii Europa - Chiny uderzy w polskie firmy

Ochłodzenie stosunków gospodarczych między Unią Europejską a Chinami może zaszkodzić polskim przedsiębiorcom - alarmują Pracodawcy RP.

Pracodawcy RP zwracają uwagę na pogarszające się stosunki pomiędzy Unią Europejską a Chinami, co może rykoszetem uderzyć w polskie firmy. – Ostatnie napięcia na linii UE – Chiny mogą doprowadzić do zmniejszenia wolumenu chińskich inwestycji bezpośrednich w Polsce – komentuje Prezydent Pracodawców RP, Andrzej Malinowski. – Chińska strategia GoGlobal zakłada inwestowanie na całym świecie, toteż rynek europejski – choć ważny – może przestać być dla chińskiego rządu priorytetem – ostrzega Prezydent Pracodawców RP.

Najnowszym przykładem pogarszających się stosunków pomiędzy Unią Europejską a Chinami jest sprawa dotycząca metali ziem rzadkich, wykorzystywanych do produkcji zaawansowanych technologicznie produktów, takich jak telewizory LCD czy smartphone’y. Chiny kontrolują 97% ich wydobycia.

Pracodawcy RP przypominają, że w ramach umowy stowarzyszeniowej z Międzynarodową Organizacją Handlu (WTO) Chiny zobowiązały się do promowania wolnego handlu i swobodnego przepływu towarów. Od dłuższego jednak czasu można obserwować protekcjonizm chińskiego rządu, który zmniejsza kwoty eksportowe na surowce rzadkie oraz podnosi ich ceny, tłumacząc swoją politykę troską o stan środowiska naturalnego oraz koniecznością zaspokojenia w pierwszej kolejności potrzeb krajowego popytu.

Tymczasem z powodu niedoborów surowca europejskie firmy zaczynają liczyć straty. Unia Europejska zauważyła problem i pod koniec czerwca zwróciła się z prośbą do WTO o arbitraż w tej sprawie. Według unijnych decydentów chińska polityka jest podyktowana m.in. próbą spowolnienia rozwoju zagranicznych gospodarek.

Polecamy: Firma za granicą

Eksperci Pracodawców RP podkreślają, że ten i inne spory na linii UE – Chiny mogą doprowadzić do wycofywania się chińskich przedsiębiorców z europejskiego rynku, przez co rykoszetem mogłaby ucierpieć polska gospodarka. – Byłoby to dla nas szczególnie niekorzystne, bowiem ewidentnie wzrasta zainteresowanie Chin rynkami Europy Środkowo-Wschodniej, czego wyrazem jest 20-krotny wzrost chińskich inwestycji w tym regionie na przestrzeni ostatnich pięciu lat – przypomina Prezydent Pracodawców RP, Andrzej Malinowski. Zainteresowanie to potwierdziła majowa wizyta Premiera ChRL Wena Jiabao w Polsce, podczas której doszło do podpisania umowy o otwarciu linii kredytowej dla Europy Środkowej w wysokości 10 mld dolarów. Zawiązany został również fundusz dysponujący 500 mln dolarów, mający na celu dostarczenie wsparcia chińskim firmom w inwestowaniu w tym regionie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »