| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy boją się kredytów

Firmy boją się kredytów

Przedsiębiorcy niechętnie korzystają z kredytów. Firmy wolą finansować działalność z własnych środków.

Firmy bardzo ostrożnie korzystają z kredytów. Wolą finansować tak działalność operacyjną, jak i inwestycje ze środków własnych. Grozi to jednak zmniejszeniem inwestycji i wpłynie na osłabienie tempa wzrostu gospodarczego - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan, komentując dzisiejsze dane NBP o podaży pieniądza w maju br.

- Co prawda od końca 2011 roku do końca maja br. kredyty przedsiębiorstw wzrosły prawie o 11 mld zł, ale po uwzględnieniu różnic kursowych ich wartość była wyższa tylko o 2 mld zł, czyli 0,8 proc. W tym samym czasie zmniejszyła się wartość depozytów przedsiębiorstw o 19,3 mld zł. Co prawda maj'2012 to przyrost tak depozytów (o 5,3 mld zł po wyeliminowaniu różnic kursowych), jak i kredytów firm (o 2,1 mld zł po wyeliminowaniu różnic kursowych) w stosunku do kwietnia'2012. Ale dane te potwierdzają jedynie, że firmy mają niską skłonność do inwestycji. Znaczenie własnych środków finansowych w finansowaniu działalności i rozwoju, które widać w informacji NBP dotyczącej podaży pieniądza, potwierdzają także dane GUS, z których wynika, że spadła płynność gotówkowa średnich i dużych przedsiębiorstw - z 40 proc. w I kwartale 2011 roku do 33,9 proc. w I kwartale 2012 roku. Jednocześnie, w pierwszych trzech miesiącach 2012 roku wynik na działalności finansowej tych firm był dodatni - na poziomie ponad 2 mld zł - co wskazuje na niewielkie znaczenie korzystania z dźwigni finansowej przez przedsiębiorstwa.

Polecamy: Ustawa deregulacyjna w 2012 r.? Będą kolejne uproszczenia dla przedsiębiorców

Zmniejszenie skłonności przedsiębiorców do inwestycji może negatywnie wpłynąć na tempo wzrostu gospodarczego, ponieważ powoli zmniejszają się również inwestycje publiczne, kończy się bowiem finansowane z pieniędzy UE - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK