| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wrze na rynku wyrobów budowlanych

Wrze na rynku wyrobów budowlanych

Niemal 30 proc. przebadanych wyrobów budowlanych nie spełnia norm. Zmian wymaga ustawa o wyrobach budowlanych - alarmują eksperci.

Prawie 30 proc. przebadanych klejów uzyskało wynik poniżej dopuszczalnej wartości. Aby wspierać rzetelnych producentów Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa i PKPP Lewiatan proponują zmiany w ustawie o wyrobach budowlanych, m.in. wprowadzając certyfikat rynkowy.

Celem działania Związku Pracodawców - Producentów Materiałów dla Budownictwa jest przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencji i podejmowanie starań, aby rynek sprzyjał rzetelnym przedsiębiorcom. Jednym z przejawów nieuczciwości jest wprowadzanie na rynek wyrobów budowlanych o parametrach niezgodnych z deklarowanymi przez producenta, co powoduje nie tylko negatywne konsekwencje dla nabywcy, ale także jest wyrazem nieuczciwej konkurencji wobec rzetelnych przedsiębiorców, którzy oferując pełnowartościowe wyroby nie są w stanie obniżać kosztów ich wytworzenia.

Wyroby budowlane do testów

Dlatego też od 2010 roku Związek prowadzi cykliczne konsumenckie badania materiałów budowlanych wprowadzonych do obrotu, powszechnie dostępnych na rynku polskim. Pierwszym było badanie styropianu, i klejów do styropianu, a w 2011 - okien PCV 13 polskich producentów. Kolejne badania przyczepności klejów do styropianu zostały dokonane, na zlecenie Związku, w kwietniu i maju 2012 r. przez Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie.

Polecamy: Czyny nieuczciwej konkurencji i jej zwalczanie w obrocie gospodarczym

Zgodnie z procedurą, zakupy i przygotowanie próbek zostało wykonane przez Zakład Badań Kontrolnych w Krakowie.

Z przebadanych klejów - blisko 30 proc. (7 próbek) uzyskało wynik poniżej dopuszczalnej wartości. Otrzymane wyniki przyczepności klejów odnoszą się wyłącznie do zakupionych klejów i nie upoważniają do uogólniania w ocenie producenta i jego wyrobów.

Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa i PKPP Lewiatan proponują, aby wprowadzić dodatkowy mechanizm regulacyjny, nazwany roboczo Certyfikatem Rynkowym. Miałby on premiować rzetelnych producentów poprzez podniesienie wiarygodności i zaufania do deklaracji producenta określającej właściwości wyrobu budowlanego. Uzyskanie Certyfikatu Rynkowego będzie możliwe poprzez dobrowolne poddanie się producenta kontroli deklarowanych właściwości wyrobu, nabywanego przez uprawnione laboratorium na rynku (w nieznanym dla producenta miejscu i czasie) co najmniej dwa razy do roku. Posiadanie Certyfikatu Rynkowego dla wyrobu uprawni producenta do dodatkowego znakowania znakiem V.

Polecamy: Ustawa o odpadach 2012/2013: Przedsiębiorcy znów zapłacą za odpady

Źródło: PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK