| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Transgraniczny podpis elektroniczny w UE

Transgraniczny podpis elektroniczny w UE

Komisja Europejska przygotowała projekt nowego rozporządzenia wprowadzającego transgraniczny podpis elektroniczny. To propozycja nowych możliwości w zakresie identyfikacji elektronicznej na jednolitym rynku cyfrowym UE. Nowe przepisy mają zapewnić bezpieczne przeprowadzanie transgranicznych transakcji elektronicznych w Europie.

- nie zawiera przepisów umożliwiających lub też nakazujących przekazywanie danych osobowych stronom trzecim.

Zdaniem Komisji Europejskiej głównymi beneficjentami nowych przepisów ww. rozporządzenia będą:

- Studenci, którzy będą mogli zapisać się przez Internet na studia na zagranicznej uczelni bez konieczności odbywania podróży w celu osobistego dopełnienia formalności;

- Osoby przeprowadzające się innego kraju UE, wstępujące w związek małżeński za granicą lub wypełniające wiele deklaracji podatkowych;

- Pacjenci wymagający pomocy medycznej za granicą, którzy będą mogli bezpiecznie sprawdzić swoje dane medyczne dostępne w Internecie bądź też zezwolić swojemu lekarzowi na dostęp do tych danych:

- Przedsiębiorcy, którzy będą mogli składać przez Internet oferty w przetargach publicznych we wszystkich krajach UE. Możliwe będzie podpisanie, datowanie oraz zapieczętowanie dokumentów przetargowych elektronicznie, bez konieczności drukowania dużej liczby egzemplarzy i wysyłania ich pocztą kurierską.

- Osoby zamierzające prowadzić działalność gospodarczą w innym kraju UE, które będą mogły z łatwością otworzyć firmę przez Internet oraz składać sprawozdania roczne drogą elektroniczną.

- Rządy, które będą mogły znacznie zmniejszyć koszty administracyjne oraz zwiększyć wydajność pracy, w ten sposób służąc lepiej swoim obywatelom oraz oszczędzając pieniądze podatników.

Szczegóły projektowanych przepisów

Dwa zasadnicze elementy rozporządzenia – elektroniczna identyfikacja oraz podpis elektroniczny – stworzą , w zamierzeniu KE, przewidywalne otoczenie regulacyjne, które zapewni bezpieczne i płynne interakcje elektroniczne między przedsiębiorstwami, obywatelami i władzami publicznymi. W związku z tym zwiększy się skuteczność prywatnych i publicznych usług internetowych, e-biznesu oraz handlu elektronicznego w UE.

Strategia w odniesieniu do podpisu elektronicznego, która opiera się na obowiązującej obecnie dyrektywie w sprawie podpisu elektronicznego (dyrektywa 1999/93/WE) przyniosła pewien stopień harmonizacji działań w całej Europie.

Podpis elektroniczny - jak uzyskać?

Pomysł na E-biznes – czy to się w ogóle opłaca?

Wszystkie kraje UE posiadają przepisy dotyczące podpisu elektronicznego, jednak ponieważ różnią się one od siebie, przeprowadzanie transgranicznych transakcji elektronicznych jest praktycznie niemożliwe. To samo dotyczy usług zaufania, takich jak znaczniki czasu, pieczęci elektroniczne i przekaz elektroniczny oraz uwierzytelnianie stron internetowych – działaniom tym brakuje nadal interoperacyjności na poziomie europejskim.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK