| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów już działa

Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów już działa

17 maja 2012 r. otwarto w Radomiu Centrum Przetwarzania Danych (CPD). Umożliwi ono koncentrację w jednym miejscu kilkudziesięciu rozproszonych systemów informatycznych resortu finansów z informacjami o rozliczeniach milionów podatników i płatników.

W CPD zostaną skonsolidowane bazy danych systemów podatkowych i celnych z informacjami o należnościach i rozliczeniach ok. 24 mln podatników indywidualnych, a także przedsiębiorców, instytucji i urzędów będących płatnikami podatków.

Pozwoli to zakończyć realizację takich projektów, jak:
- e-Deklaracje 2, służący do udostępnienia podatnikom i płatnikom narzędzi do elektronicznego składania zeznań oraz uzyskiwania zaświadczeń dotyczących należności podatkowych,
- e-Podatki w zakresie spraw i rozliczeń podatkowych,
- e-Rejestracja, zmierzający do skonsolidowania istniejących rejestrów i zlikwidowania konieczności składania dokumentów w wielu urzędach oraz
- e-Cło, który zapewni przedsiębiorcom korzystanie z e-usług przy rozliczeniach celnych.

Przyniesie to duże korzyści dla podatników indywidualnych i przedsiębiorców: nowe kanały pozyskiwania i wymiany informacji drogą elektroniczną i uproszczenie prowadzenia działalności gospodarczej, m.in. dzięki szybszemu załatwianiu formalności z dowolnego miejsca w Unii Europejskiej.

Z drugiej strony scentralizowanie danych usprawni i przyspieszy pracę urzędników skarbowych i celnych.

Podczas budowy (07.2009-12.2010) i późniejszego wyposażania CPD w infrastrukturę informatyczną zastosowano najwyższe standardy przetwarzania i zabezpieczania danych; zasoby są odporne na zagrożenia płynące z sieci teleinformatycznej i skutki zjawisk atmosferycznych.

Zadbano też o ekologię – w obiekcie zastosowano rozwiązania oszczędzające energię i wodę. Skalę budowy najlepiej obrazują liczby: do powstania Centrum zużyto 4 tys. m3 betonu – wystarczyłoby to do budowy 40 domów jednorodzinnych i 23,5 km okablowania – tyle kilometrów liczy warszawskie metro.

Ministerstwo Finansów zrealizowało budowę CPD w ramach projektu „Konsolidacja i centralizacja systemów celnych i podatkowych” (KIC) współfinansowanego w 85 proc. z funduszy unijnych (141.950.000 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka). Centrum będzie wspierane przez ośrodki pomocnicze w Warszawie i Łodzi.

Tutaj będą się zbiegać strumienie najważniejszych informacji związanych z naszymi finansami z całego kraju: dane podatkowe, celne, operacyjne, także osobowe – mówił 17 maja 2012 r. minister finansów Jacek Rostowski podczas uroczystości otwarcia obiektu przy ul. Samorządowej 1 w Radomiu. – Wszystko to w ramach centralnego środowiska, które pozwoli wykorzystać je w sposób optymalny i najszybszy z możliwych, bez barier administracyjnych, organizacyjnych i jakichkolwiek uciążliwości dla obywateli – dodał.

Wszyscy mamy świadomość, że w ciągu ostatnich kilku lat w informatyzacji resortu finansów nastąpiła istotna zmiana jakościowa – zaznaczył podsekretarz stanu w MF, szef Służby Celnej Jacek Kapica podkreślając znaczny wzrost spraw załatwianych przez podatników i jednostki w prostszej formie elektronicznej.

Jaka jest różnica pomiędzy serwerownią a centrum danych?

Dane podatników będą bezpieczniejsze

Źródło: Ministerstwo Finansów

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »