| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Maleją nierówności dochodowe

Maleją nierówności dochodowe

Nierówności dochodowe w Polsce stopniowo maleją. Obecnie wynoszą 31,1 proc. Eksperci zapowiadają dalsze równanie poziomów wynagrodzeń.

„Polska jest jednym z dwóch krajów w Unii Europejskiej, w którym nieprzerwanie od 2005 r. nierówności dochodowe maleją - z 35,6 proc. w 2005 r. do 31,1 proc. w 2010 r. (drugim jest Portugalia, ale poziom nierówności był tam wyższy niż w Polsce)" - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Najświeższe dane dotyczące współczynnika Giniego w 2010 r. w krajach UE opublikował Eurostat. Mierzy on nierówności rozkładu dochodów w gospodarstwach domowych. Im jego wartość jest niższa, tym niższy poziom nierówności dochodowych. W 2010 roku współczynnik Giniego w Polsce był nieco wyższy niż średnia unijna.

Na wyraźnie rysującą się tendencję zmniejszania się poziomu nierówności dochodowych w Polsce ma wpływ kilka czynników. Poza redystrybucją dochodów, transferami do gospodarstw domowych, zdecydował o tym także relatywnie szybszy wzrost dochodów najniższych w stosunku do wzrostu dochodów przeciętnych. W 2010 r. przeciętne wynagrodzenia w gospodarce narodowej były realnie wyższe o ponad 18 proc. w stosunku do przeciętnych wynagrodzeń w 2005 r. W tym samym czasie wynagrodzenia minimalne wzrosły realnie o ponad 35 proc. Ważny jest także ponad 9 proc. wzrost liczby zatrudnionych w gospodarce narodowej. W efekcie wzrostu wynagrodzeń i wzrostu zatrudnienia do gospodarstw domowych trafiło w 2010 r. realnie o ponad 29 proc. więcej pieniędzy niż w 2005 r. Z punktu widzenia nierówności dochodowych ważny jest oczywiście rozkład dochodów w poszczególnych grupach dochodowych, ale zmniejszanie się współczynnika Giniego wskazuje, że relatywnie bardziej na zmianach wynagrodzeń i zatrudnienia w ostatnich pięciu latach zyskiwały gospodarstwa domowe z niższych grup dochodowych.

Polecamy: Czy za pracę w nadgodzinach przysługuje dodatkowe wynagrodzenie lub czas wolny?

Współczynnik Giniego nie zmienił się znacznie w krajach UE27 w latach 2005-2010- wahał się w tym okresie wokół 30,2-30,7 proc. W 2010 r. wynosił 30,5 proc. Najwyższa nierówność dochodów charakteryzowała w 2010 r. Litwę (36,9%) oraz Łotwę (36,1 proc.). Najniższe nierówności były w Słowenii (23,8 proc.), na Węgrzech oraz w Szwecji (24,1 proc.). W 2005 r. największe nierówności dochodowe były w Portugalii (38,1 proc.) oraz, podobnie jak w 2010 r., na Litwie (36,3) i Łotwie (36,1 proc.). Najniższe nierówności dochodowe były w Szwecji (23,4 proc.), Słowenii (23,8 proc.) oraz w Danii (23,9 proc.).

W 2005 r. Polska była w UE27 na czwartym miejscu pod względem nierówności dochodowych mierzonych współczynnikiem Giniego. W 2010 r. byliśmy już na miejscu dwunastym. Wykorzystaliśmy wzrost gospodarczy (także w okresie osłabienia gospodarczego 2008-2009) do zmniejszenia zróżnicowania dochodów. W wielu krajach UE kryzys gospodarczy i problemy z finansami publicznymi przełożyły się natomiast na wzrost nierówności dochodowych" - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polecamy: Zmiana czasu 2012 – uważaj przedsiębiorco!

Źródło: PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK