| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > 10 marca dniem otwartym w urzędach skarbowych

10 marca dniem otwartym w urzędach skarbowych

Dzień otwarty w urzędach skarbowych to szansa na złożenie deklaracji podatkowej PIT, uzyskanie fachowej pomocy urzędników. Najbliższy dzień otwarty już w sobotę 10 marca 2012 r.. W tym dniu w godz. 9-13 podatnicy oprócz złożenia PIT-a mogą zapoznać się ze specyfiką pracy w urzędzie, obejrzeć prezentacje, wziąć udział w konkursach.

Zaplanowana jest ponadto pracująca sobota w urzędach skarbowych - 28 kwietnia w godz. 9-13. Wtedy wszyscy, którzy nie zdążyli się jeszcze rozliczyć, będą mogli skorzystać z pomocy urzędników i złożyć deklarację w urzędzie skarbowym. Ponadto 27 i 30 kwietnia wszystkie urzędy skarbowe będą czynne dłużej niż zwykle.

Większość podatników powinna już dostać od płatników PIT-11 lub PIT-8C (termin na to upłynął z końcem lutego). Zatem można już rozliczyć swoje dochody za 2011 rok i złożyć zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego.

Ministerstwo Finansów radzi, by nie zwlekać z tym do ostatniej chwili, czyli do 30 kwietnia.  Bo wiadomo - czekanie z rozliczeniem do ostatnich dni kwietnia to zazwyczaj stres związany z kolejkami w urzędzie skarbowym czy na poczcie oraz niepotrzebny pośpiech. Warto tego uniknąć.

Bardzo popularne staje się rozliczanie się w formie elektronicznej. To najszybszy i najprostszy sposób złożenia zeznania rocznego.

PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 wraz z załącznikami można wysłać drogą elektroniczną bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Co zrobić jeżeli pracodawca nie przekazał pracownikowi PIT-11

W przypadku popełnienia błędu w formularzu w ten sam sposób składa się również korektę tych deklaracji. Najprościej zrobić to korzystając z darmowego i wygodnego programu przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Aplikacja dostępna jest na stronie internetowej www.e-deklaracje.gov.pl.

Dowodem złożenia zeznania w tej formie jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które zawiera m.in. datę przyjęcia zeznania przez system e Deklaracje.

Zeznanie można złożyć ponadto:

- osobiście w urzędzie skarbowym, gdzie otrzymamy potwierdzenie jego złożenia;

- nadać listem poleconym w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego (Poczta Polska), wówczas będziemy mieć pewność, że list z zeznaniem dotrze do urzędu skarbowego;

- wrzucić do „urzędomatu” (jest to specjalne urządzenie do przyjmowania dokumentów podatkowych wydające potwierdzenie ich przyjęcia), które mogą być umieszczone nie tylko w urzędzie skarbowym, ale także w innych miejscach, np. w urzędzie gminy.

Wcześniejsze złożenie zeznania nie oznacza konieczności jednoczesnego zapłacenia podatku. Czas na to mamy do końca kwietnia.

Termin złożenia zeznania rocznego - czyli do kiedy i jak złożyć PIT

PIT za 2011 rok - najtaniej wyślesz systemem e-deklaracje

Źródło: Ministerstwo Finansów

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK