| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > 10 marca dniem otwartym w urzędach skarbowych

10 marca dniem otwartym w urzędach skarbowych

Dzień otwarty w urzędach skarbowych to szansa na złożenie deklaracji podatkowej PIT, uzyskanie fachowej pomocy urzędników. Najbliższy dzień otwarty już w sobotę 10 marca 2012 r.. W tym dniu w godz. 9-13 podatnicy oprócz złożenia PIT-a mogą zapoznać się ze specyfiką pracy w urzędzie, obejrzeć prezentacje, wziąć udział w konkursach.

Zaplanowana jest ponadto pracująca sobota w urzędach skarbowych - 28 kwietnia w godz. 9-13. Wtedy wszyscy, którzy nie zdążyli się jeszcze rozliczyć, będą mogli skorzystać z pomocy urzędników i złożyć deklarację w urzędzie skarbowym. Ponadto 27 i 30 kwietnia wszystkie urzędy skarbowe będą czynne dłużej niż zwykle.

Większość podatników powinna już dostać od płatników PIT-11 lub PIT-8C (termin na to upłynął z końcem lutego). Zatem można już rozliczyć swoje dochody za 2011 rok i złożyć zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego.

Ministerstwo Finansów radzi, by nie zwlekać z tym do ostatniej chwili, czyli do 30 kwietnia.  Bo wiadomo - czekanie z rozliczeniem do ostatnich dni kwietnia to zazwyczaj stres związany z kolejkami w urzędzie skarbowym czy na poczcie oraz niepotrzebny pośpiech. Warto tego uniknąć.

Bardzo popularne staje się rozliczanie się w formie elektronicznej. To najszybszy i najprostszy sposób złożenia zeznania rocznego.

PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 wraz z załącznikami można wysłać drogą elektroniczną bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Co zrobić jeżeli pracodawca nie przekazał pracownikowi PIT-11

W przypadku popełnienia błędu w formularzu w ten sam sposób składa się również korektę tych deklaracji. Najprościej zrobić to korzystając z darmowego i wygodnego programu przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Aplikacja dostępna jest na stronie internetowej www.e-deklaracje.gov.pl.

Dowodem złożenia zeznania w tej formie jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które zawiera m.in. datę przyjęcia zeznania przez system e Deklaracje.

Zeznanie można złożyć ponadto:

- osobiście w urzędzie skarbowym, gdzie otrzymamy potwierdzenie jego złożenia;

- nadać listem poleconym w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego (Poczta Polska), wówczas będziemy mieć pewność, że list z zeznaniem dotrze do urzędu skarbowego;

- wrzucić do „urzędomatu” (jest to specjalne urządzenie do przyjmowania dokumentów podatkowych wydające potwierdzenie ich przyjęcia), które mogą być umieszczone nie tylko w urzędzie skarbowym, ale także w innych miejscach, np. w urzędzie gminy.

Wcześniejsze złożenie zeznania nie oznacza konieczności jednoczesnego zapłacenia podatku. Czas na to mamy do końca kwietnia.

Termin złożenia zeznania rocznego - czyli do kiedy i jak złożyć PIT

PIT za 2011 rok - najtaniej wyślesz systemem e-deklaracje

Źródło: Ministerstwo Finansów

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK