| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Pracodawcy udzielają urlopy nieprawidłowo

Pracodawcy udzielają urlopy nieprawidłowo

Tylko 48 proc. Polaków twierdzi, że udzielanie urlopów przez pracodawców następuje w pełnym wymiarze. Aż 45 proc. badanych wskazało, że ich pracodawcy przestrzegają przepisów BHP.

Trochę gorzej oceniamy innych pracodawców, którzy nas nie zatrudniają - wynika z badania, które na zlecenie PKPP Lewiatan zrealizował instytut GfK Polonia. Znacznie lepiej oceniamy naszych własnych pracodawców. Stwierdzenie „mój pracodawca udziela urlopów w pełnym wymiarze" za prawdziwe uznało 48 proc., nie zgodziło się z tym 46 proc., 6 proc. odpowiedziało nie wiem. Na pytanie o pracodawców w ogóle, 49 proc. respondentów uznało, że nie udzielają urlopów w pełnym wymiarze, przeciwnego zdania było 40 proc., a 11 proc. odpowiedziało nie wiem.

„Dane Państwowej Inspekcji Pracy z przeprowadzonych kontroli pokazują, iż skargę na nieprawidłowe udzielanie urlopów wypoczynkowych składa niespełna 3 proc. pracowników. W tym zakresie odnotowano również najmniejszą skalę wykroczeń. Tylko 1,1 proc. kontrolowanych pracodawców nie udzieliło pracownikowi urlopu na czas" - mówi Małgorzata Rusewicz, dyrektor departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

Polecamy: Składki ZUS 2012

Lepiej też oceniamy swoich pracodawców za przestrzeganie przepisów BHP. Przy ocenie stwierdzenia „mój pracodawca przestrzega zasad BHP" 45 proc. ankietowanych odpowiedziało zdecydowanie tak lub raczej tak, natomiast 48 proc. zdecydowanie nie lub raczej nie, 7 proc. nie udzieliło odpowiedzi.

Na pytanie o ocenę pracodawców w ogóle 50 proc. respondentów uznało, że nie przestrzegają zasad BHP, 40 proc. było innego zdania, a 10 proc. odpowiedziała nie wiem.

Badanie na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie 2000 osób, w wieku 15 + przeprowadził instytut GfK Polonia na zlecenie PKPP Lewiatan. Badanie odbyło się w dwóch falach, w drugiej połowie stycznia br. Wykorzystano wywiady bezpośrednie w domach respondentów.

Polecamy: Terminy rozliczeń z ZUS

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK