| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rosną płace, rośnie zatrudnienie

Rosną płace, rośnie zatrudnienie

W styczniu płace wzrosły aż o 8,1 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Firmy nie tylko sięgnęły głębiej do kieszeni, ale też zatrudniły o 0,9 proc. osób więcej niż przed rokiem - podał GUS.

Płace w górę...

„W styczniu realne wynagrodzenia wreszcie wzrosły, w poprzednich miesiącach się kurczyły" - mówi Małgorzata Rusewicz, dyrektor departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków pracy PKPP Lewiatan.

„Nasze płace przyspieszyły. W skali roku ich dynamika przekroczyła 8 proc., co oznacza, że przy 4,1 proc. inflacji w styczniu, także realnie wzrosły. Niewątpliwie do tak dynamicznego wzrostu przyczyniła się wypłata w pierwszym miesiącu roku trzynastek, wyrównań, itp. Jeśli weźmiemy to pod uwagę, w rzeczywistości rosły wolniej.

...konsumpcja też

Może to pozytywnie oddziaływać na skłonności konsumpcyjne Polaków, a tym samym przyczynić się do utrzymania wysokiego tempa wzrostu gospodarczego. Dotychczas bowiem konsumpcja była jednym z motorów napędowych wzrostu PKB.

Polecamy: Urzędnika będzie łatwiej ukarać

Sytuacja na rynku pracy też nie wygląda źle. Zatrudnienie wzrosło w stosunku do grudnia 2011 roku, chociaż w skali roku jego dynamika spadła z 2,3 proc. do 0,9 proc. Jest szansa, że pogorszenie na rynku pracy nie będzie tak głębokie jak się spodziewaliśmy. Przedsiębiorcy dalej jednak obawiają się o przyszłą koniunkturę i dlatego ostrożnie będą tworzyć nowe miejsca pracy" - dodaje Małgorzata Rusewicz.

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK