| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Gąski nie chcą elektrowni jądrowej

Gąski nie chcą elektrowni jądrowej

Lokalizacja elektrowni jądrowej nadal pod znakiem zapytania. Resort gospodarki zapowiedział, że weźmie pod uwagę referendum w Gąskach.

Ministerstwo uwzględni referendum

– Ministerstwo Gospodarki uwzględni wynik referendum w Gąskach w dalszych działaniach związanych z rozwojem energetyki jądrowej, traktując je jako ważny głos w debacie publicznej na ten temat – powiedziała Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej Hanna Trojanowska. Wiceminister gospodarki odniosła się do rezultatów referendum w sprawie ewentualnej lokalizacji elektrowni jądrowej, które 12 lutego 2012 r. zorganizowali mieszkańcy miejscowości Gąski w woj. zachodniopomorskim. 

Jak podkreśliła wiceminister Trojanowska, mieszkańcy Gąsek mają pełne prawo do decydowania w kwestiach istotnych dla społeczności lokalnej. – W szczególności zależy nam na tym, aby pierwsza polska elektrownia jądrowa powstała przy aprobacie polskiego społeczeństwa – zaznaczyła.

Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej wyraziła jednak żal, iż mieszkańcy swoją decyzję podjęli tak szybko, nie mając możliwości poznania wszystkich argumentów za i przeciw takiej inwestycji. – Termin przeprowadzania referendum, bez wcześniejszej debaty i dyskusji, bez możliwości dostarczenia mieszkańcom Gąsek informacji jakiego rodzaju korzyści niesie ze sobą taka inwestycja, bardzo zubaża ten proces – powiedziała.

Jej zdaniem, społeczność Gąsek ma prawo do pełnej informacji na temat budowy w Polsce elektrowni jądrowej, zarówno korzyści, jak i utrudnień z tym związanych.

Polecamy: Skarbówka nie zawsze może ścigać przedsiębiorcę w sieci

Jak funkcjonuje elektrownia

Tego typu informacji ma dostarczyć kampania informacyjna Ministerstwa Gospodarki, która wystartuje w II połowie marca. Za jej pośrednictwem Polacy będą mogli poznać  zasady funkcjonowania elektrowni, stosowane w nich systemy zabezpieczeń oraz wpływ tego typu obiektów na środowisko. – Kampania będzie zachęcać do poszukiwania informacji nt. energetyki jądrowej. Chcemy ją prowadzić w formie debaty, stawiając pytania i udzielając odpowiedzi opartych na rzetelnej i aktualnej wiedzy – wyjaśniła wiceminister Trojanowska.

Przewidziane są również konsultacje społeczne w lokalizacjach wskazanych przez inwestora, jako miejsca potencjalnej budowy elektrowni. Ich celem będzie wysłuchanie oczekiwań i obaw mieszkańców poszczególnych gmin, dotyczących realizacji inwestycji. W czasie spotkań eksperci postarają się również rozwiać mity na temat energetyki jądrowej i zachęcić do dalszego dialogu opartego na wiedzy, a nie stereotypach.

Pełnomocnik Rządu wyraziła nadzieję, iż mając w pamięci wynik referendum, będzie jeszcze szansa na rozmowy z mieszkańcami i władzami samorządowymi Gąsek na temat przyszłości projektu jądrowego.

Polecamy: Pomysł na biznes

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK