| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Absolwenci nie wiedzą jak pracować

Absolwenci nie wiedzą jak pracować

Absolwenci nie są przygotowani do świadczenia pracy. Kwalifikacje kandydatów nie są dostosowane do realiów rynkowych.

- W minionym roku urzędy pracy dysponowały największą liczbą miejsc pracy dla robotników przemysłowych i rzemieślników. Jednocześnie osoby właśnie z tym zawodem stanowiły największą liczbę wśród bezrobotnych. Ten paradoks wskazuje na to, że faktyczne kwalifikacje przedstawicieli tych zawodów nie zadowalają pracodawców - mówi ekspert Pracodawców RP, Urszula Milewska-Marzyńska. Dlatego też, jej zdaniem, należy dopasować edukację, w tym programy nauczania, do potrzeb rynku pracy.

Absolwenci bez pracy

Pracodawcy RP powołując się na raport MPiPS podkreślają, że robotnikiem przemysłowym lub rzemieślnikiem jest co czwarty bezrobotny, a co piąty zarejestrowany nie posiada w ogóle zawodu. W porównaniu do 2010 r. nieznacznie zmniejszył się udział osób bezrobotnych bez zawodu w ogólnej liczbie bezrobotnych (z 20 proc. w 2010 do 19,6 proc. w 2011 r.), a jednocześnie wzrosła liczba bezrobotnych z dyplomem uczelni wyższej (z 10,3 proc. w 2010 do 11,5 proc. w 2011 r). Pracodawcy RP podkreślają, że odpowiednie przygotowanie absolwentów to duże ułatwienie dla pracodawców. 

Polecamy: Składki ZUS 2012

- W przypadku nieodpowiednio wyedukowanego pracownika, to pracodawca ponosi koszty związane z koniecznością dalszego szkolenia - podkreśla Urszula Milewska-Marzyńska. Dodaje także, że rząd, kształcąc w kolejnych zawodach, powinien brać pod uwagę zapotrzebowania na rynku pracy, tym bardziej że udział polskiego PKB w wydatkach na szkolnictwo, tuż obok Danii i Szwecji, jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej.

Źródło: PracodawcyRP

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Witold Michałek

Minister ds. procesu stanowienia prawa Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC. Członek i współzałożyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Lobbystów w Polsce. Współwłaściciel firmy lobbingowej i doradczej UNILOB. Koordynator i konsultant w wielu międzynarodowych projektach, mających na celu pomoc we wprowadzaniu regulacji i instytucji gospodarki rynkowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Azji i Afryki, finansowanych przez USAID, UE oraz rząd Wielkiej Brytanii. Ekspert BCC ds. gospodarki, legislacji i lobbingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK