| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Pracodawcy zatrudnią osoby z autyzmem

Pracodawcy zatrudnią osoby z autyzmem

Autyzm to jeden z najgroźniejszych problemów zdrowotnych po AIDS, cukrzycy i raku - wynika z badań Organizacji Narodów Zjednoczonych. Komisja Europejska szacuje, że jest nim dotknięte od ok. 30 do nawet 63 na 10 000 osób. Autycy mają prawo do zatrudnienia.

Zaburzenie w oczach pracodawcy

Osoby dotknięte autyzmem mają prawo do zatrudnienia na podstawie deklaracji Parlamentu Europejskiego. Rynek pracy jest jednak dla nich nieprzygotowany. Brakuje odpowiednich szkoleń, doradztwa zawodowego i samych ofert pracy. Pracodawcy są niedoinformowani na temat wartości pracownika z autyzmem. - Nie każda firma jest świadoma, że zatrudniając chorą osobę zyskuje cierpliwego, precyzyjnego i nadzwyczaj uzdolnionego informatycznie, i matematycznie pracownika - przekonuje Jarosław Zalewski, doradca ds. zatrudnienia.

Fundacja SYNAPSIS

Fundacja SYNAPSIS, prowadząca działania na rzecz osób z autyzmem postanowiła wprowadzić projekt, który zmieni tą sytuację. - Pierwszego listopada 2010 roku, ruszyliśmy z programem o nazwie „Zatrudnij Asa", mającym na celu promocję idei zatrudnienia osób z ASD* wśród pracodawców - mówi Jarosław Zalewski z Fundacji SYNAPSIS.

Zatrudnij ASa

Akcja nabrała tempa w październiku tego roku. - Ruszyliśmy z pierwszą pracownią IT, która szkoli 14 osób z autyzmem i Zespółem Aspergera z województwa mazowieckiego - opowiada Zalewski. Przeszkolone osoby w maju i czerwcu będą uczestniczyły w stażach i praktykach. - Staże będą trwały pięćdziesiąt godzin i będą się odbywać w firmach z branży IT. Może nie jest to dużo, jednak to dopiero początek, tym bardziej że zainteresowany pracodawca podczas pierwszych 40 godzin stażu ASa może liczyć na wsparcie asystenta, opłacanego ze środków projektu - przekonuje Zalewski.

Program „Zatrudnij Asa", to także informowanie pracodawców, a także przygotowanie niepełnosprawnych osób do wejścia na rynek pracy. PKPP Lewiatan objęła patronat nad tą akcją.

Również portal rekrutacyjny Absolvent.pl postanowił poprzeć inicjatywę. - Ten projekt może pokazać pracodawcom, że dotknięci chorobą ludzie są równie dobrymi pracownikami jak ich zdrowi koledzy, a nawet lepszymi - przekonuje Justyna Zielińska z Absolvent.pl.

Polecamy: Wpłaty na PFRON 2012

W ramach Projektu Fundacja SYNAPSIS stworzyła partnerstwo z dwoma zagranicznymi organizacjami pozarządowymi, które posiadają wieloletnie doświadczenie i wiedzę w zakresie skutecznego wprowadzania osób z autyzmem, i z Zespołem Aspergera na rynek pracy. Partnerami w projekcie są: The Specialist People Foundation z Danii oraz National Autistic Society z Wielkiej Brytanii.

* Spektrum zaburzeń autystycznych, z ang. autism spectrum disorders (ASD)

Źródło: PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK