| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrosło bezrobocie

Wzrosło bezrobocie

Stopa bezrobocia wzrosła o 0,8 proc. W styczniu br. wyniosła 13,3 proc., wobec 12,5 proc. w grudniu - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

„Niestety, sprawdzają się prognozy, że sytuacja na rynku pracy w tym roku będzie trudna, ponieważ słabnie koniunktura gospodarcza - mówi Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.

„Bezrobocie może jeszcze wzrosnąć. Pracodawcy zgłaszają coraz mniej ofert pracy, bo skończyły się prace sezonowe. A tymczasem w grudniu 2011 r. skończyły się umowy o pracę na czas określony i ludzie ruszają po zasiłek, a urzędy pracy przeżywają oblężenie.

Ograniczenie wydatków Funduszu Pracy spowodowało, że urzędy pracy mają w tym roku mniej pieniędzy na aktywizację bezrobotnych. Fundusz zmniejszył wydatki na niektóre programy aktywizacyjne, przewidując zaledwie 5 mln zł na projekty pilotażowe, czy 20 mln zł na programy specjalne. Tymczasem to właśnie takie projekty kierowane są do grup znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, np. kobiet, niepełnosprawnych, czy długotrwale bezrobotnych.

Polecamy: Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2012

Ten rok będzie bardzo trudny dla rynku pracy. Co prawda ponad 70 proc. pracodawców nie przewiduje zmian kadrowych w swoich przedsiębiorstwach, ale jedynie 14 proc. zamierza zatrudniać nowe osoby (a 11 proc. wskazuje na zwolnienia). Rok temu prognozy były znacznie lepsze - aż 65 proc. firm planowało zwiększenie zatrudnienia.

Warto pamiętać, że od 1 lutego br. została podwyższona o 2 pkt proc. składka rentowa, przestała obowiązywać ustawa antykryzysowa. To także negatywnie wpływa na rynek pracy. Bardzo ważna jest również sytuacja ekonomiczna w Europie Zachodniej, która dla wielu przedsiębiorców, szczególnie reprezentujących branżę produkcyjną, jest dużym rynkiem zbytu. Tymczasem firmy mają z tamtejszych rynków znacznie mniej zamówień na dwa pierwsze kwartały roku niż zazwyczaj" - dodaje Monika Zakrzewska.

Polecamy: Składki ZUS 2012

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK