| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrosło bezrobocie

Wzrosło bezrobocie

Stopa bezrobocia wzrosła o 0,8 proc. W styczniu br. wyniosła 13,3 proc., wobec 12,5 proc. w grudniu - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

„Niestety, sprawdzają się prognozy, że sytuacja na rynku pracy w tym roku będzie trudna, ponieważ słabnie koniunktura gospodarcza - mówi Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.

„Bezrobocie może jeszcze wzrosnąć. Pracodawcy zgłaszają coraz mniej ofert pracy, bo skończyły się prace sezonowe. A tymczasem w grudniu 2011 r. skończyły się umowy o pracę na czas określony i ludzie ruszają po zasiłek, a urzędy pracy przeżywają oblężenie.

Ograniczenie wydatków Funduszu Pracy spowodowało, że urzędy pracy mają w tym roku mniej pieniędzy na aktywizację bezrobotnych. Fundusz zmniejszył wydatki na niektóre programy aktywizacyjne, przewidując zaledwie 5 mln zł na projekty pilotażowe, czy 20 mln zł na programy specjalne. Tymczasem to właśnie takie projekty kierowane są do grup znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, np. kobiet, niepełnosprawnych, czy długotrwale bezrobotnych.

Polecamy: Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2012

Ten rok będzie bardzo trudny dla rynku pracy. Co prawda ponad 70 proc. pracodawców nie przewiduje zmian kadrowych w swoich przedsiębiorstwach, ale jedynie 14 proc. zamierza zatrudniać nowe osoby (a 11 proc. wskazuje na zwolnienia). Rok temu prognozy były znacznie lepsze - aż 65 proc. firm planowało zwiększenie zatrudnienia.

Warto pamiętać, że od 1 lutego br. została podwyższona o 2 pkt proc. składka rentowa, przestała obowiązywać ustawa antykryzysowa. To także negatywnie wpływa na rynek pracy. Bardzo ważna jest również sytuacja ekonomiczna w Europie Zachodniej, która dla wielu przedsiębiorców, szczególnie reprezentujących branżę produkcyjną, jest dużym rynkiem zbytu. Tymczasem firmy mają z tamtejszych rynków znacznie mniej zamówień na dwa pierwsze kwartały roku niż zazwyczaj" - dodaje Monika Zakrzewska.

Polecamy: Składki ZUS 2012

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK