| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > W grudniu wzrosło bezrobocie

W grudniu wzrosło bezrobocie

Bezrobocie na koniec grudnia wzrosło o 0,4 pkt proc. Wynosi 12,5 proc.

Stopa bezrobocia na koniec grudnia 2011 wyniosła 12,5 proc. i w porównaniu do listopada wzrosła o 0,4 pkt proc. (w analogicznym okresie 2010 roku wskaźnik ten wzrósł z 11,7 do 12,4 proc.) - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

W grudniu 2011 roku, bezrobocie wzrosło we wszystkich województwach, najsilniej w warmińsko-mazurskim (o 0,7 pkt proc.), a najsłabiej śląskim (o 0,2 pkt proc.). Liczba bezrobotnych zwiększyła się o 68,1 tys. osób (o 3,6 proc.) i wyniosła na koniec grudnia 1 983 tys. osób. W analogicznym okresie 2010 r. odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 96,4 tys. osób (o 5,2 proc.). Pocieszający jest fakt, że wzrost bezrobocia w całym 2011 r. był prawie dwukrotnie mniejszy niż w 2010 r.

W grudniu ubiegłego roku w porównaniu do listopada spadła również liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych do urzędów pracy. Pracodawcy zgłosili w grudniu 2011 roku do urzędów 34,6 tys. ofert pracy, a w grudniu 2010 roku 44,8 tys.

Polecamy: Składki ZUS 2012

Grudzień to kolejny miesiąc, w którym rejestrowały się osoby powracające do bezrobocia po wygaśnięciu umów na czas określony lub po zakończeniu prac sezonowych (np. w turystyce, budownictwie, ogrodnictwie i leśnictwie). A także kończące aktywne formy zatrudnienia. Wśród rejestrujących się bezrobotnych były również osoby zwalniane z zakładów pracy na podstawie wcześniejszych, zgłaszanych przez pracodawców zwolnień grupowych, jak i zwolnione z mniejszych firm. W końcu roku w wielu przypadkach kończą się umowy na czas określony, których pracodawcy nie przedłużają. Ponadto wpływ na wzrastający poziom bezrobocia ma mniejsza liczba wolnych miejsc pracy, w tym również subsydiowanego zatrudnienia.

Źródło: PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK