| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy będą zatrudniać w kryzysie

Firmy będą zatrudniać w kryzysie

W kryzysie nie będzie redukcji. Wręcz przeciwnie. Więcej firm planuje zatrudnienia niż redukcje - wynika z badania przeprowadzonego przez agencję Randstad.

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy 57 proc. firm pozostawi zatrudnienie na obecnym poziomie, wzrost planuje 21 proc., a redukcję 17 proc. „Polscy pracodawcy obawiają się kolejnej fali recesji i są ostrożni w deklarowaniu wzrostu zatrudnienia oraz wynagrodzeń" - ocenia Małgorzata Rusewicz, dyrektorka departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

„Obawiam się, że gdyby badanie przeprowadzone zostało po expose premiera Donalda Tuska, odpowiedzi pracodawców byłyby jeszcze bardziej pesymistyczne. Przewidywane wzrost kosztów pracy w związku z deklarowanym podwyższeniem składki rentowej o 2 proc. po stronie pracodawców, brak propozycji kontynuacji rozwiązań z ustawy antykryzysowej i planowane działania na rzecz ograniczenia deficytu finansów publicznych spowodowały zwiększenie obaw przedsiębiorców o przyszłość.

Polecamy: Polska znów zieloną wyspą

Już dziś z danych GUS wynika, że część przedsiębiorstw planuje zwolnienia grupowe. Badania potwierdzają tę tendencję wskazując, że 17 proc. firm przewiduje zmniejszenie zatrudnienia. Niewielka grupa firm planuje podwyżki, głównie będą to prawdopodobnie przedsiębiorstwa inwestujące w rozwój. Podwyżek spodziewać się można wśród specjalistów, którzy są najbardziej poszukiwani na rynku, m. in. z branży ICT.

Wyniki badania wskazują na potrzebę podjęcia działań, które nie tylko ograniczą deficyt finansów publicznych, ale również będą stymulować firmy do rozwoju i zwiększania liczby miejsc pracy. Niezbędne jest w związku z tym, np. wprowadzenie do Kodeksu pracy zmian w organizacji czasu pracy. Chodzi o rozwiązania, które w czasach spowolnienia gospodarczego są najskuteczniejsze w walce z bezrobociem i umożliwiają sprawne funkcjonowanie biznesu" - dodaje Małgorzata Rusewicz.

Polecamy: Ważne zmiany dla przedsiębiorców w 2012 roku

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK