| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polska znów zieloną wyspą

Polska znów zieloną wyspą

W III kwartale 2011 wzrost gospodarczy wyniósł 4,2 proc. - poinformował GUS.

„Trzeci kwartał okazał się najlepszym w tym roku, jeśli wziąć pod uwagę, że był porównywany z analogicznym okresem 2010 r., kiedy PKB urósł aż o 4,4 proc. W 2011 r. PKB wzrośnie o 4,2 proc." - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Wzrost gospodarczy ciągnęły: konsumpcja, inwestycje i eksport netto. Konsumpcja indywidualna wzrosła o 3 proc., co świadczy o tym, że Polacy nie przejmują się niepokojącymi informacjami o kondycji gospodarczej wielu krajów europejskich. Patrzą na rynek wewnętrzny, gdzie mamy do czynienia ze wzrostem zatrudnienia (wg BAEL na koniec 3. kwartału br. pracujących w gospodarce było najwięcej w historii ostatnich lat - prawie 16,3 mln) i realnych wynagrodzeń oraz ustabilizowaniem się bezrobocia poniżej 12 proc.

Polecamy: Składki ZUS 2012

W III kwartale wyraźnie przyspieszyły inwestycje. Ich wkład do wzrostu PKB był porównywalny z wkładem konsumpcji. Do wzrostu gospodarczego przyczynił się również eksport netto. Widać, że mimo osłabienia popytu na rynkach zagranicznych polscy eksporterzy świetnie sobie radzą, a bez wątpienia pomaga im w tym słaby złoty.

W przyszłym roku na dynamikę wzrostu PKB wpłynie słabszy popyt konsumpcyjny (zapewne brak przyrostu zatrudnienia w gospodarce, jeśli nie jego spadek) i spowolnienie inwestycji. Poza tym zadziała także czynnik wysokiej bazy. Dlatego wzrost gospodarczy wyhamuje do max. 3 proc." - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK