| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zwolnienia w firmach to ostateczność

Zwolnienia w firmach to ostateczność

Polskie firmy wolą optymalizować koszty bez zmian kadrowych - wynika z raportu KPMG. Pogarszająca się sytuacja gospodarcza nie musi wiązać się ze zwolnieniami.

Prawie 90 proc. wdrożyło zmiany w polityce personalnej, przy czym 45 proc. przeprowadziło redukcje zatrudnienia - wynika z raportu KPMG, który został zaprezentowany na konferencji PKPP Lewiatan.

Większość firm nie koncentruje się na redukcji zatrudnienia w celu optymalizacji kosztów. Zdecydowało się na to prawie 45 proc. przedsiębiorstw biorących udział w badaniu. W obliczu kryzysu firmy stawiają przede wszystkim na wzmocnienie rekrutacji wewnętrznej, ograniczając pozyskiwanie pracowników z zewnątrz oraz na dodatkowe obciążenie pracą obecnych pracowników. W dalszej kolejności stosują przekwalifikowanie pracowników, wprowadzają pracę tymczasową czy też uelastyczniają formy zatrudnienia.

Z badania wynika, że w czasie kryzysu, obniżka wynagrodzenia pracowników nie zawsze popłaca. Okazuje się, że 30 proc. przedsiębiorstw, które obniżyły płace straciło wielu dobrych pracowników. Wśród firm, które zdecydowały się na redukcję zatrudnienia, także zdarzały się odejścia pracowników, jednak w znacznie mniejszej skali.

Polecamy: Składki ZUS 2012

Ponad 20 proc. przedsiębiorstw zmieniło system ocen pracowniczych pod kątem uzyskiwania oczekiwanych rezultatów pracy. Miało to służyć z jednej strony motywowaniu pracowników do osiągania lepszych wyników, a z drugiej strony pozwalało nagradzać najlepszych i najbardziej utalentowanych.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie KPMG przez firmę zewnętrzną za pomocą metody CATI. Wzięły w nim udział 303 przedsiębiorstwa.

Polecamy: Abolicja składek ZUS

Źródło: PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK