| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > W Polsce słaby klimat dla biznesu

W Polsce słaby klimat dla biznesu

Negatywnie i gorzej niż w październiku oceniany jest ogólny klimat koniunktury w przemyśle - podał GUS. Małe firmy zbroją się przed kryzysem?

„Najbardziej niepokojące są zapowiedzi redukcji zatrudnienia, szczególnie w małych i średnich firmach, a od tego zależą perspektywy rozwoju gospodarki" - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„W przemyśle przetwórczym koniunktura pogorszyła się ze względu na kurczenie się portfela krajowego oraz spadek, nieco mniejszy, zamówień zagranicznych. O lepszej sytuacji eksporterów świadczy optymizm producentów urządzeń elektrycznych oraz maszyn i urządzeń. Trudno jednak oczekiwać, że to koniunktura zewnętrzna będzie utrzymywała polski przemysł na ścieżce wzrostu.
Informacje o listopadowej koniunkturze zawierają pewne sprzeczności, np. producenci odzieży negatywnie oceniają koniunkturę, a jednocześnie firmy handlowe dobrze wypowiadają się o sytuacji na rynku sprzedaży włókna, odzieży i obuwia. Dlatego z wyciąganiem dalej idących wniosków trzeba poczekać do grudnia.

Polecamy: 40 proc. Polaków chce własnej firmy

Najbardziej jednak niepokoją informacje o planowanej redukcji zatrudnienia. Zapowiedzi te , płynące szczególnie z małych i średnich przedsiębiorstw, powinny skłonić rząd do jak najszybszego przedłużenia najlepszych rozwiązań dotyczących rynku pracy zawartych w funkcjonującym do końca roku pakiecie antykryzysowym. W latach 2009 - 2010, rozwiązania w nim zawarte, bardzo pomogły w utrzymaniu zatrudnienia.

Trudna sytuacja rysuje się w budownictwie. Ponad jedna czwarta firm mówi o pogorszeniu koniunktury, a trudno spodziewać się w 2012 roku wzrostu portfela ich zamówień ze względu na finalizowanie inwestycji finansowanych z środków publicznych. Tam także zatem należy spodziewać się redukcji zatrudnienia." - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »