| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polskie firmy w dobrej kondycji

Polskie firmy w dobrej kondycji

Sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym wzrosła o 11,4 proc. - wynika z danych opublikowanych przez GUS. Polskie firmy są w dobrej kondycji.

Tempo wzrostu sprzedaży detalicznej we wrześniu przewyższyło oczekiwania ekonomistów. - Najnowsze dane GUS po raz kolejny świadczą o tym, że polskie firmy radzą sobie z sytuacją gospodarczą na świecie lepiej niż się spodziewano - mówi ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.

Dalszy i coraz bardziej dynamiczny wzrost zamówień (19,9 proc. do 0,3 proc. w sierpniu) sugeruje, że w przyszłym miesiącu może być jeszcze lepiej. - Fakt, że rosnąca dynamika wzrostu produkcji wyprzedziła wzrost zamówień można wnioskować, że polskie firmy trafnie odczytują trendy rynkowe - komentuje ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki. Jego zdaniem wzrost krajowego popytu, jeśli okazałby się trwały, uodporniłby polską gospodarkę na zmiany koniunktury w Europie. - Jest to szczególnie istotne wobec spodziewanego obniżenia się udziału wydatków rządu w popycie globalnym. Wg ustawy budżetowej sektor publiczny ma w ogóle nie przyczynić się do wzrostu PKB w przyszłym roku. Zatem, wobec obserwowanych zagranicą symptomów spowolnienia, tylko konsumpcja sektora prywatnego na rynku krajowym może uchronić Polskę przed wyhamowaniem wzrostu gospodarczego - mówi Rogowiecki.

Polecamy: Podwójna zaliczka za listopad 2011

Pracodawcy RP zwracają też uwagę na stabilność poziomu bezrobocia, który z jednej strony wskazuje, że polska gospodarka wciąż rozwija się za wolno, by powstawały miejsca pracy, ale z drugiej – może wiązać się wzrostem konsumpcji. Pracujący bowiem prawdopodobnie nie obawiają się utraty zatrudnienia, dzięki czemu nie czują się zmuszeni do ograniczenia wydatków.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Źródło: Pracodawcy RP

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Starowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK