| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Nowe świadectwo pracy w 2012 roku?

Nowe świadectwo pracy w 2012 roku?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia określającego szczegółową treść świadectwa pracy wraz ze sposobem i trybem jego wydawania oraz prostowania. Nowe świadectwo pracy wzbudza wątpliwości przedsiębiorców.

Propozycja zmian w części dotyczącej sposobu wypełniania świadectwa pracy nakłada na pracodawcę zbędny obowiązek powtórzenia informacji z wydanego już wcześniej świadectwa pracy w dokumencie wystawionym na podstawie art. 97 § 11 k.p. Zgodnie bowiem z tym przepisem „wydając pracownikowi świadectwo pracy na podstawie art. 97 § 11 Kodeksu pracy pracodawca wykazuje również okresy zatrudnienia u tego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, za które wydał wcześniej świadectwo pracy na podstawie art. 97 § 13 Kodeksu pracy. W takim przypadku pracodawca zamieszcza, przy wykazanym w innym świadectwie pracy okresie zatrudnienia, informację o wydaniu świadectwa pracy dotyczącego tego okresu wraz ze wskazaniem podstawy prawnej, na jakiej wydał to świadectwo".

„Powyższa regulacja oznacza, że jeżeli pracownik jest zatrudniony u tego samego pracodawcy na podstawie umów terminowych np. przez równo 24 miesiące i wystąpi z żądaniem wydania świadectwa pracy, np. po pierwszej z nich (trwającej pół roku), to po 24 miesiącach od zawarcia pierwszej umowy pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy, w którym musi wskazać cały okres zatrudnienia pracownika w czasie tych 24 miesięcy (łącznie z okresem zatrudnienia, który już uwzględnił w innym świadectwie pracy)" - mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, z-ca dyrektora departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Polecamy: Składki ZUS 2012

A zatem pomimo wystawienia świadectwa pracy, na żądanie pracownika, obejmującego pewien okres, w kolejnym świadectwie pracodawca ponownie będzie musiał wskazać ten sam okres pracy (z informacją, że za ten okres wydał już wcześniej świadectwo pracy i jaka była podstawa prawna wydania poprzedniego świadectwa pracy). Tymczasem celem nowelizacji zmieniającej reguły wydawania świadectw pracy było uproszczenie tych zasad, a nie ich komplikowanie.

Zmiana rozporządzenia nie jest korzystna dla pracodawców i spowoduje konieczność wpisywania do świadectw pracy okresów, za które wystawiono już świadectwo pracy. Korzystniej byłoby, aby kwestia ta była uregulowana w inny sposób. Pracownik po otrzymaniu świadectwa wydanego na swoje żądanie posiada już dokument potwierdzający określony okres zatrudnienia. Pracodawca przechowuje również w aktach osobowych kopię wydanego na żądanie pracownika świadectwa pracy. W związku z tym, nie ma potrzeby potwierdzania tego samego okresu zatrudnienia w kolejnym świadectwie pracy. Wydając świadectwo pracy po upływie 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy terminowej, pracodawca nie powinien uwzględniać już okresu pracy na podstawie umowy/umów o pracę, za który wydano już świadectwo pracy.

Polecamy: ZUS RMUA 2012, czyli RMUA raz na rok

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS27
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Piotr Ignaczak

Psycholog i mediator

Zostań ekspertem Infor.pl »