| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polski PKB szybszy od Unii

Polski PKB szybszy od Unii

Komisja Europejska dokonała obniżenia prognozy wzrostu PKB dla Unii Europejskiej z dotychczasowego poziomu 1,8 proc. do 1,7 proc. Szacunki wzrostu dla PKB Polski pozostały bez zmian.

„To efekt głównie pogorszenia prognoz dla Włoch, W.Brytanii, ale także Francji, a nawet Holandii. Poprawa prognoz dla Niemiec - z 2,6 proc. do 2,9 proc. osłabiła korektę" - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Szacunki wzrostu PKB Polski nie zmieniły się. KE oczekuje 4 proc. zmiany rok do roku. Jednak dynamika wzrostu kwartał dom kwartału ma być istotnie niższa niż w dwóch pierwszych kwartałach 2011 r. Komisja uważa, że negatywnie na nasz wzrost PKB w drugiej połowie roku wpłynie sytuacja w UE i na świecie zmniejszająca dynamikę polskiego eksportu, a także sytuacja w polskim przemyśle, który spowalnia. Trudno się z tymi uwagami nie zgodzić. Jednak chyba KE nie wzięła pod uwagę swoich lepszych prognoz dla gospodarki niemieckiej (szczególnie że bazują one na założeniu o dobrej dynamice inwestycji i konsumpcji). A to ona w relatywnie dużym stopniu decyduje o dynamice polskiego eksportu.

Ponadto badania PKPP Lewiatan dotyczące kondycji MSP (finansowane ze środków PO KL) wyraźnie pokazują, że firmy będą ograniczały w drugiej połowie 2011 r. wzrost zatrudnienia, ale ciągle deklarują (i dotychczasowe dane GUS to potwierdzają) utrzymanie realnego wzrostu wynagrodzeń. Fundusz płac w gospodarce będzie się zatem zwiększał i jest szansa na utrzymanie konsumpcji indywidualnej w drugiej połowie 2011 r. na poziomie z drugiego kwartału. Jednocześnie jednak przedsiębiorstwa deklarują zmniejszenie skłonności do inwestycji, co może spowolnić ich wzrost w stosunku do pierwszych 6. miesięcy tego roku (9 proc.)." - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polecamy: Jakie dotacje dla przedsiębiorców na obszarach wiejskich?

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK