| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrosną zyski firm

Wzrosną zyski firm

Większa sprzedaż, a mniej inwestycji wśród mikro- i małych firm. Wolniej będzie rosło też zatrudnienie - wynika z badania firm mikro, małych i średnich, przeprowadzonego przez CBOS na na zlecenie PKPP Lewiatan.

Małe i średnie firmy przewidują, że obecny rok będzie lepszy niż ubiegły. Więcej przedsiębiorstw prognozuje wzrost sprzedaży (33 proc.), zysków (31,4 proc.) i udziału w rynku (23,3 proc.). Zmniejszy się odsetek firm, które zakończą 2011 rok spadkiem sprzedaży. Z jednej strony to efekt rosnącego popytu, z drugiej umiejętnego zarządzania kosztami. Największe pozytywne zmiany zajdą w średnich firmach, a w ujęciu sektorowym - w branżach: informacja i komunikacja oraz obsługa nieruchomości.

Liczba MSP, które zwiększą inwestycje będzie w 2011 r. mniejsza niż w roku ubiegłym. W największym stopniu spadnie zainteresowanie inwestycjami zwiększającymi moce wytwórcze, szczególnie w małych firmach, a w ujęciu sektorowym - w firmach prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną oraz w sektorze informacja i komunikacja. Zainteresowanie inwestycjami modernizacyjnymi będzie mniejsze niż zwiększającymi majątek trwały. Wzrośnie natomiast w stosunku do 2010 r. zainteresowanie wypuszczaniem na rynek nowych produktów.

Zatrudnienie wzrośnie w tym roku nie tylko w relatywnie niewielkiej liczbie małych i średnich przedsiębiorstw, ale będzie dotyczyć nieco mniejszej liczby firm niż w 2010 r. Najmniej zainteresowane wzrostem zatrudnienia są mikrofirmy (1/8). Jego wzrost planuje natomiast 25 proc. średnich firm. W największym stopniu wzrośnie liczba firm zwiększających zatrudnienie w sektorach: informacja i komunikacja, hotele i restauracje oraz obsługa nieruchomości.

Zobacz także: VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku

W 2011 roku wzrost wynagrodzeń w stosunku do ubiegłego roku obejmie jedną trzecią wszystkich małych i średnich przedsiębiorstw. Liczba małych przedsiębiorstw, które podniosą wynagrodzenie w 2011 r. istotnie spadnie. Najbardziej wzrośnie liczba firm, w których podniesione zostaną wynagrodzenia, w takich sektorach jak: informacja i komunikacja, obsługa nieruchomości, hotele i restauracje. W największym stopniu spadnie liczba przedsiębiorstw, w których wynagrodzenia będą rosły w takich sektorach jak: przemysł, budownictwo oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna.

„W 2012 roku dynamika wzrostu sprzedaży małych i średnich firm spadnie, niższy bowiem będzie wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń. Firmy utrzymają koszty w ryzach (ograniczanie wzrostu zatrudnienia i wynagrodzeń). Nastąpi silne spowolnienie inwestycji - przede wszystkim zwiększających majątek trwały firm. MSP będą realizowały inwestycje modernizacyjne na ograniczoną skalę - głównym czynnikiem budującym ich konkurencyjność jest bowiem jakość produktów i usług. Wzrost zatrudnienia istotnie osłabnie. Mikrofirmy mogą nawet zmniejszyć zatrudnienie. Niższy też będzie wzrost zatrudnienia w przemyśle i budownictwie. Wolniej będą rosły wynagrodzenia - szczególnie w mikrofilmach. Średnie firmy będą zwiększały płace, ale skala podwyżek będzie mniejsza niż w 2011r." - prognozuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Badania zostały zrealizowane w ramach projektu „Monitoring kondycji sektora MSP w latach 2010-2012" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Zobacz także: Koszty kredytu dla firm - porada

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK