| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Konsumenci lekceważą kryzys?

Konsumenci lekceważą kryzys?

Niestabilna sytuacja gospodarcza w USA oraz niektórych państwach Europy Zachodniej nie przełożyła się na gwałtowne osłabienie nastrojów zakupowych polskich konsumentów. W sierpniu br. odnotowano niewielkie pogorszenie nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał GUS.

„Zawirowania na rynkach finansowych, czy spadek tempa wzrostu gospodarczego w krajach europejskich, w drugim kwartale, nie miały większego wpływu na nastroje konsumentów. Dalej deklarują oni, że będą wydawali tyle, co do tej pory" - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Co prawda więcej gospodarstw domowych niż w ostatnich trzech miesiącach uważa, że ich sytuacja się pogorszy w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a prawie 15 proc. więcej jest przekonanych, że pogorszy się też kondycja gospodarki, to jednak nie zmienił się odsetek gospodarstw, które deklarują konieczność oszczędzania, co jest niezmiernie ważne z punktu widzenia decyzji konsumpcyjnych. Obawiając się wzrostu bezrobocia badani deklarują jednocześnie, że będzie to miało relatywnie niewielki wpływ na ich osobistą sytuację finansową. To dobrze rokuje konsumpcji w przyszłości, ponieważ najważniejsze z punktu widzenia wzrostu gospodarczego jest to, jak gospodarstwa domowe postrzegają swoją sytuację i jak może ona przełożyć się na ich skłonność do zakupów. Z tego punktu widzenia konsumpcja indywidualna będzie dalej najważniejszym motorem wzrostu PKB w drugiej połowie roku" - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polecamy: Jak optymalizować koszty w małej firmie?

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Konsumenci lekceważą kryzys?
Konsumenci lekceważą kryzys?

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Verum Audyt

Audyt. Usługi księgowe. Doradztwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »