REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Interpretacja ogólna dla każdego

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa deregulacyjna bis przewidywała dopuszczalność wystąpienia z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej przez reprezentatywną organizację związkową lub organizację pracodawców. Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne Państwo” wprowadziła do projektu zmiany. Wniosek taki będzie mógł wystosować każdy podmiot.

Obecne przepisy Ordynacji podatkowej dzielą interpretacje podatkowe na indywidualne i ogólne. O interpretację indywidualną może wystąpić każdy podatnik w sprawie, która go dotyczy. W przypadku interpretacji ogólnej dotychczasowe regulacje wskazywały jedynie, że to Minister Finansów może ją wystosować – z urzędu. Nikt natomiast nie mógł wnioskować o wydanie danego dokumentu.

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem Emilii Podębskiej, eksperta Pracodawców RP, możliwość występowania z wnioskiem o wydanie interpretacji powinny mieć reprezentatywne grupy podmiotów, co zresztą przewidywał pierwotny projekt. To prawo byłoby zagwarantowane dla reprezentatywnych organizacji związkowych oraz reprezentatywnych organizacji pracodawców.

REKLAMA

Eksperci przypominają, że powstały wątpliwości co do zakresu grupy podmiotów, które mogą występować z wnioskiem o interpretację ogólną. Ostatecznie po rekomendacjach komisji sejmowej przyjęto ustawę w której zapisano, iż wniosek może złożyć każdy zainteresowany.

- To chybiony pomysł. Po pierwsze w takim przypadku traci sens podział na interpretacje ogólne i indywidualne, po drugie umożliwienie ubiegania się o interpretację ogólną tak dużej liczbie podmiotów może doprowadzić do chaosu – przepisy są na tyle skomplikowane i często sprzeczne, że ministerstwo może zostać „zasypane” różnego rodzaju wnioskami – mówi Emilia Podębska. - Ponadto poważne wątpliwości budzić może zapis, który mówi, iż nie wydaje się interpretacji ogólnej, jeżeli w dniu złożenia wniosku toczy się postępowanie podatkowe lub postępowanie kontrolne organu kontroli skarbowej, albo na decyzję lub postanowienie wniesiono odwołanie lub zażalenie. Może się bowiem okazać, że realne wnioskowane o wydanie interpretacji jest niewykonalne, co mijałoby się z sensem wprowadzonej regulacji. Nie ma bowiem takich sytuacji, gdy nie toczy się żadne z określonych postępowań. Najprawdopodobniej ustawodawca miał na myśli przypadek konkretnego podmiotu składającego wniosek. Nie jest to jednak w przepisie wyraźnie wskazane – mówi Emilia Podębska.

Polecamy: VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Pracodawcy RP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA