| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Interpretacja ogólna dla każdego

Interpretacja ogólna dla każdego

Ustawa deregulacyjna bis przewidywała dopuszczalność wystąpienia z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej przez reprezentatywną organizację związkową lub organizację pracodawców. Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne Państwo” wprowadziła do projektu zmiany. Wniosek taki będzie mógł wystosować każdy podmiot.

Obecne przepisy Ordynacji podatkowej dzielą interpretacje podatkowe na indywidualne i ogólne. O interpretację indywidualną może wystąpić każdy podatnik w sprawie, która go dotyczy. W przypadku interpretacji ogólnej dotychczasowe regulacje wskazywały jedynie, że to Minister Finansów może ją wystosować – z urzędu. Nikt natomiast nie mógł wnioskować o wydanie danego dokumentu.

Zdaniem Emilii Podębskiej, eksperta Pracodawców RP, możliwość występowania z wnioskiem o wydanie interpretacji powinny mieć reprezentatywne grupy podmiotów, co zresztą przewidywał pierwotny projekt. To prawo byłoby zagwarantowane dla reprezentatywnych organizacji związkowych oraz reprezentatywnych organizacji pracodawców.

Eksperci przypominają, że powstały wątpliwości co do zakresu grupy podmiotów, które mogą występować z wnioskiem o interpretację ogólną. Ostatecznie po rekomendacjach komisji sejmowej przyjęto ustawę w której zapisano, iż wniosek może złożyć każdy zainteresowany.

- To chybiony pomysł. Po pierwsze w takim przypadku traci sens podział na interpretacje ogólne i indywidualne, po drugie umożliwienie ubiegania się o interpretację ogólną tak dużej liczbie podmiotów może doprowadzić do chaosu – przepisy są na tyle skomplikowane i często sprzeczne, że ministerstwo może zostać „zasypane” różnego rodzaju wnioskami – mówi Emilia Podębska. - Ponadto poważne wątpliwości budzić może zapis, który mówi, iż nie wydaje się interpretacji ogólnej, jeżeli w dniu złożenia wniosku toczy się postępowanie podatkowe lub postępowanie kontrolne organu kontroli skarbowej, albo na decyzję lub postanowienie wniesiono odwołanie lub zażalenie. Może się bowiem okazać, że realne wnioskowane o wydanie interpretacji jest niewykonalne, co mijałoby się z sensem wprowadzonej regulacji. Nie ma bowiem takich sytuacji, gdy nie toczy się żadne z określonych postępowań. Najprawdopodobniej ustawodawca miał na myśli przypadek konkretnego podmiotu składającego wniosek. Nie jest to jednak w przepisie wyraźnie wskazane – mówi Emilia Podębska.

Polecamy: VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku

Źródło: Pracodawcy RP

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK